Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]
esk-logo
W 2016 roku Wrocław, wspólnie z San Sebastián – Donostia, miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

ESK 2004

Lille - Europejska Stolica Kultury 2004

Lille - Europejska Stolica Kultury 2004

W 2004 roku rolę Europejskiej Stolicy Kultury pełniły dwa miasta: francuskie Lille oraz włoska Genua.

Szereg wydarzeń kulturalnych takich jak: Metamorfozy, Równolegle Światy, Dom Zabawy, imprezy przygotowane specjalnie na okoliczność obchodów ESK oraz wielki entuzjazm ludzi trwale zmienił oblicze Lille i jego regionu. Inicjatywa ESK w 2004 roku pozwoliła wydobyć niespotykaną wcześniej kreatywna energię, dzięki której Lille przeobraziło się w platformę kulturalną, z której nieustannie czerpie siłę i dzięki której dynamicznie się rozwija.

Program kulturalny Lille poświęcony był szerokiemu spectrum tematycznemu tj.: gospodarka i nowe technologie; sztuka miejska – żyj i buduj miasto przyszłości; duchowość, a także ogólnym problemom społecznym i cywilizacyjnym.

Genua – Europejska Stolica Kultury 2004

Genua była w 2004 wraz z Lille europejską stolicą kultury. W ramach programu przygotowanego przez to historyczne włoskie miasto zaprezentowano szereg wydarzeń artystycznych oraz inicjatyw społecznych, poświęconych takim zagadnieniom jak emigracja, solidarność, dziecińsko, czy nauka i praca.

Natomiast motywem przewodnim programu kulturalnego Genui jako Europejskiej Stolicy Kultury była podróż. Podróż rozumiana jako bogactwo i różnorodność ekspresji kulturowej przenikającej całe miasto. Pojęcie to ma oddawać ducha Genui i łączyć tradycję i nowoczesność europejskich stolic kultury.

Warte uwagi:

Raport Genua ESK 2004

http://www.genova-2004.it/aefiles/cartellaengn.pdf

Źródło:

http://www.lille2004.com
http://www.genova-2004.it

 

broszura ESK

ESK 2016 Broszura informacyjna