esk-logo
W 2016 roku Wrocław, wspólnie z San Sebastián – Donostia, miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

ESK 2005

Cork – Europejska Stolica Kultury 2005

Cork – Europejska Stolica Kultury 2005

Cork zainaugurowało obchody Europejskiej Stolicy Kultury 8 stycznia 2005 roku. Miasto odwiedziło ponad 1 mln turystów, uczestniczących w szeregu, przygotowanych specjalnie z okazji ESK, wydarzeń kulturalnych.

Na program kulturalny Cork złożyły się setki przedsięwzięć artystycznych z każdej dziedzin sztuki, od literatury, teatru, filmu, poprzez muzykę i performance, aż po liczne wystawy i prezentacje. Udział sektora prywatnego w finansowaniu przedsięwzięć artystycznych był zdaniem organizatorów zaskakująco wysoki, angażujący aż 230 firmy bezpośrednio wspierające miasto w 2005 roku.

Jednak jak podkreślają realizatorzy ESK w Cork, 2005 rok był nie tylko kulminacją multieuropejskich wydarzeń artystycznych, ale przede wszystkim doskonałą i niepowtarzalną okazją do nawiązania ścisłej współpracy niemal wszystkich instytucji kultury w kraju, z zagranicznymi przedstawicielami świata sztuki, co stanowi ogromna wartość dodaną inicjatywy. Dzięki inwestycjom zapoczątkowanym i realizowanym w 2005 roku, miasto ma możliwość intensywniejszego rozwoju poprzez działalność kulturalną.

Źródło:

http://www.cork2005.ie/about2005/theyear.shtml

Na skróty

 

broszura ESK

ESK 2016 Broszura informacyjna