Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]
esk-logo
W 2016 roku Wrocław, wspólnie z San Sebastián – Donostia, miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

ESK 2008

W 2008 roku Europejskimi Stolicami Kultury zostały miasta Liverpool (Wielka Brytania) i Stavanger (Norwegia).

Rozśpiewany Liverpool ze słynącym z festiwali Stavanger pozornie niewiele łączy. Punktem wspólnym obu tych miast jest jednak bogactwo oferty kulturalnej, którą przygotowały jako europejskie stolice kultury.

Projekt „Europejska stolica kultury”, który zapoczątkowano w 1985 r. po to, aby wesprzeć inicjatywę zbliżenia narodów Europy, w 2008 roku był szczególny, gdyż był to Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.

STRAVANGER

STRAVANGER

W ambitnym programie imprez „Open port”, jaki przedstawił Stavanger, znalazło się miejsce zarówno dla architektury, literatury, muzyki, jak i sztuk wizualnych. Do współpracy zaproszono artystów reprezentujących wszelkie kierunki, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Hasło przewodnie stolicy brzmiało: „Otwartość umysłu i wolność wyrazu”. W 2008 r. Stavanger otworzył podwoje dla wszystkich. Podczas uroczystości obchodów w Stavanger w centrum uwagi znalazł się okręg Rogaland oraz wszystkie należące do tego okręgu miasta, prezentujące własne oferty tematycznej.

LIVERPOOL

LIVERPOOL

W Liverpoolu w czasie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury zorganizowano około 350 imprez, na które wstęp w większości był bezpłatny, a które łączyły w sobie elementy sztuki, architektury, tańca, filmów, sztuki kulinarnej i teatru. W 2008 r. Liverpool odwiedziło około miliona gości z sześćdziesięciu krajów z całego świata.

LIVERPOOL

Okraszona licznymi atrakcjami inauguracja programu odbyła się 12 stycznia 2008 r. W Liverpoolu na uroczystym otwarciu zaprezentowano spektakl „Liverpool The Musical”, w którym udział wziął Ringo Star, były członek grupy The Beatles, oraz Dave Stewart z zespołu Eurythmics. Wydarzenie zostało połączone z oficjalną inauguracją nowego kompleksu Liverpool Arena, mieszczącego się w hrabstwie Merseyside.

Źródło:

http://ec.europa.eu/news/culture/080107_1_pl.htm
http://www.liverpool08.com

 

broszura ESK

ESK 2016 Broszura informacyjna