Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]
esk-logo
W 2016 roku Wrocław, wspólnie z San Sebastián – Donostia, miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2010 roku zaszczytnym tytułem Europejskiej Stolicy Kultury cieszą się Tallinn (Estonia) i Turku (Finlandia) – miasta po raz pierwszy w historii obchodów tak mocno ze sobą związane w sensie bliskości geograficznej, kultury czy wyznawanych wartości. Łączy je również podobny program kulturalny, kładący nacisk na bezpośrednie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego, które oba miasta postrzegają jako źródło szans i symbol otwartości na Europę, ale także trwały składnik ich lokalnej tożsamości. Przez 365 dni będą one gospodarzami wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Staną się także celem podróży turystów i dziennikarzy. Dla samych miast i ich mieszkańców tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oznacza wielkie inwestycje, nie tylko w sferze kultury, oraz promocję miasta w całej Europie.

Zapraszamy do zapoznania się z programem obu miast i odwiedzenia ich stron internetowych.

http://www.tallinn2011.ee

http://www.turku2011.fi

 

Tallinn

TALLINN

Motyw przewodni obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2011 w Tallinnie: Opowieści z Wybrzeża, posiada dwojaki charakter. Z jednej strony nawiązuje do estońskiej historii, jest opowieścią o tym, jak dzięki swemu umiejscowieniu blisko morza Tallinn stał się furtką dla kulturowej różnorodności w kraju. Z drugiej natomiast wskazuje na transformację, która miała miejsce w ostatnich latach w Estonii, będącej dziś jednym z najbardziej zinformatyzowanych krajów Europy, w którym Internet został ogłoszony „prawem człowieka” i w którym miała miejsce pierwsza na świecie „cyberwojna”. Z tej symbiozy tradycji i nowoczesności, zaawansowanych technologii i nieokiełznanego morza, wyłania się obraz miasta pełnego fascynujących opowieści, czekających na każdego, kto chętny jest ich wysłuchać. Do ich opowiedzenia organizatorzy obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2011 obiecują wykorzystać najrozmaitsze media i środki wyrazu artystycznego.

Tallinn

 

TURKU

TURKU

„Turku w ogniu!” – ogłaszają twórcy programu Europejskiej Stolicy Kultury 2011, nawiązując do wielkiego pożaru, jaki nawiedził miasto w XIX w. Ogień przynosi zniszczenie, ale może dać też początek nowemu życiu, i dlatego – jak obiecują – Turku znowu zapłonie, tym razem jednak ogniem przebogatej oferty kulturalnej. Zostanie ona podzielona tematycznie, na każdy etap obchodów przypadać będą wydarzenia o innym charakterze. Punktem wspólnym wszystkich projektów jest pragnienie spojrzenia na kulturę Turku i Finlandii, jak również na kulturę w ogóle, w szerszym geograficznym i historycznym sensie. W ten sposób podczas jednego z projektów, zatytułowanego Eksploracje Archipelagu, nacisk położony zostanie na piękny Archipelag Turku, na Morze Bałtyckie i rzekę Aurę, z kolei część Wspomnienia i Prawdy stanowić będzie próbę opowiedzenia na nowo niezwykłych losów pierwszej stolicy Finlandii. Jest to jednak tylko fragment programu obchodów. W zamierzeniu autorów mają się one stać przede wszystkim okazją do spotkań w zróżnicowanym, wielokulturowym gronie oraz doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i twórczych pomysłów.

TURKU

 

broszura ESK

ESK 2016 Broszura informacyjna