esk-logo
W 2016 roku Wrocław, wspólnie z San Sebastián – Donostia, miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2013 roku zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przypadł słowackiemu miastu Koszyce oraz francuskiej Marsylii. Oba miasta z racji swojej lokalizacji na pograniczu Unii Europejskiej stawiają sobie za cel intensyfikację wymiany kulturowej oraz przekazywanie i wzajemne promowanie dziedzictwa kulturowego pomiędzy Wschodem a Zachodem, jak również między Północą a Południem Europy
kosice

Koszyce są pierwszym słowackim miastem noszącym tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Drugie, pod względem liczby mieszkańców, miasto na wschodzie kraju położone jest przy granicy z Węgrami i Ukrainą, tym samym znajdując się na granicy Unii Europejskiej. Austriacko-węgierska historia miasta i niezwykła lokalizacja sprawia, że Koszyce zyskują znaczenie metaforycznej bramy do Wschodniej Europy, miejsca spotkań Wschodu z Zachodem. Przykładem na to może być wystawa zorganizowana w Galerii „Mihal”, w której prezentowane są grafiki Andy’ego Warhola – amerykańskiego artysty o słowackich korzeniach. W programie na ten rok znajdzie się również wiele różnorodnych przedsięwzięć, od Nocy Literatury, przez Festiwal Tańca Ludowego, po Noc Muzeów i Galerii włącznie. Koszyce to miasto nieustannych zmian, niegdyś znane z przemysłu ciężkiego, dziś to tętniące życiem miasto kultury. Program Koszyc zachęca do promocji kreatywności, wspiera utalentowanych ludzi, którzy tworzą sztukę współczesną. Mottem Europejskiej Stolicy Kultury w Koszycach jest „Wspieramy kreatywność”.

BAZZART

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: http://www.kosice2013.sk/en/


kosice

Hasłem przewodnim Marsylii, jako Europejskiej Stolicy Kultury 2013, są „Warsztaty Europejsko-Śródziemnomorskie”. Marsylia jest już czwartym francuskim miastem uhonorowanym tym prestiżowym tytułem. Czerpiąc ze swojego unikatowego położenia, Marsylia poprowadzi swój program ESK 2013 na dwóch uzupełniających się płaszczyznach: międzynarodowej i regionalnej. Miasto propaguje obszar Morza Śródziemnego poprzez ideę „laboratorium dialogu kulturalnego”, którego głównym celem jest wymiana kulturowa. Program zachęca do dyskusji między artystami reprezentującymi różne obszary sztuki a także między naukowcami a ludźmi młodymi. Szeroki i urozmaicony program liczy sobie łącznie ponad 300 występów teatralnych, tanecznych, muzycznych i multimedialnych. Specjalna wystawa zostanie poświęcona setnej rocznicy urodzin Alberta Camus.

La Cité des Curiosités

Zapraszamy na oficjalną stronę Marsylii jako ESK 2013 : http://www.mp2013.fr/?lang=en

Na skróty

 

broszura ESK

ESK 2016 Broszura informacyjna