"100 na 100. Muzyczne dekady wolności" – pierwszy koncert w Krakowie

18-09-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Program "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" w Polsce rozpoczniemy 11 listopada koncertem w Krakowie, a za granicą w Chicago. W sumie 11 listopada na 22 scenach polskich i zagranicznych zabrzmi 100 polskich utworów – podkreślił wicepremier Piotr Gliński. W konferencji prasowej zapowiadającej największy projekt muzyczny wolnej Polski, która odbyła się 18 września w PAP wzięli też udział dyrektorzy Programu „Niepodległa” oraz Państwowego Wydawnictwa Muzycznego i Maestro Krzysztof Penderecki.

„To, co w polskiej muzyce najlepsze”

- Projekt „100 na 100” to wskazanie światu tego, co w naszej muzyce ostatniego stulecia najlepsze. To lista utworów, które wyszły spod ręki blisko 90 znakomitych kompozytorów – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił "jest to największy muzyczny projekt wolnej Polski". Zaprezentowana zostanie muzyka takich kompozytorów jak m.in. Krzysztof Penderecki, Agata Zubel, Grażyna Bacewicz, ale też mniej znanych twórców, np. Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy, Romana Padlewskiego, Józefa Kofflera, Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Krzanowskiego.

11 listopada: koncerty w Polsce i na świecie

Pierwszy koncert w ramach programu obędzie się 11 listopada o godz. 11 w Krakowie, w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. W Polsce w programie "100 na 100" wezmą udział takie instytucje jak np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Obchody za granicą rozpocznie koncert w St. Hyacinth Basilica w Chicago. Paderewski Symphony Chorus i Chicago Philharmonic wraz z solistami Natalią Rubiś, Katarzyną Sądej, Jessem Donnerem oraz Kurtem Linkiem wykonają "Missa pro pace" Wojciecha Kilara. Muzykom przewodniczyć będzie Marek Moś.

Koncerty zagraniczne odbędą się również m.in. w Mediolanie, Melbourne, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio (gdzie Kwartet Śląski wykona 11 kwartetów smyczkowych jednego dnia).

1600 minut muzyki polskiej XX i XXI w.

Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy powiedział, że "część z koncertów będzie transmitowana przez Polskie Radio i TVP". Jak poinformował, na koncertach zaprezentowana będzie polska muzyka powstała po 1900 r. "W sumie tego dnia zabrzmi 1600 minut muzyki polskiej XX i XXI w." - powiedział.

Poinformował, że przygotowane zostały również propozycje dla najmłodszych: książeczki edukacyjne z serii "Sonia w Krainie Sonostworów". Dopełnieniem książki będzie aplikacja mobilna. Przygotowano również przytulanki Bambak Wojtek Kompozytor, przedstawiające Wojciecha Kilara.

100 utworów zaprezentowanych 11 listopada podczas koncertów zostanie wydane w formie boxu płytowego. Częścią projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest również wystawa fotografii Bartka Barczyka. Ekspozycja powstała podczas sesji fotograficznych zamówionych przez PWM, jej bohaterami są współcześni polscy kompozytorzy. Z niektórych zdjęć stworzone zostały kalendarze (ścienne i książkowe). Wystawa Barczyka "Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach" będzie prezentowana w 11 miastach Polski przez najbliższy rok.

Patronat Narodowy nad przedsięwzięciem w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021.

Program koncertów dostępny na stronie www.stonasto.pl

Źródło: /PAP, MKiDN/powrót