"5 filmów" Wojtka Doroszuka

09-12-2010

Na wystawie "5 filmów" Wojtek Doroszuk prezentuje dwa główne wątki swojej kinematograficznej twórczości: kwestię wykluczenia, emigracji i statusu "innego" oraz tematykę związaną ze zgłębianiem istoty samego medium, jakim jest obraz filmowy w całej swojej okazałości.

Filmy "Reisefieber" oraz "Raspberry Days" zwróciły uwagę na Doroszuka jako twórczego kontynuatora nurtu sztuki krytycznej. Realizacje tego krakowskiego artysty nie mają jednak publicystycznej dosadności. Operują niezwykle estetycznymi ujęciami i specyficzną nieśpieszną poetyką. Sam obraz "Raspberry Days" jest bliższy filmowi przyrodniczemu niż paradokumentowi o gastarbeiterach. Z kolei w "Cosy Wasch" i "Sumela Restaurant" (etiudach z cyklu "Reisefieber" zrealizowanych w Berlinie w ramach projektu "Transkultura") artysta wciela się w rolę polskiego emigranta i pracownika fizycznego. Także i tutaj we właściwy sobie sposób komentarz społeczny łączy z wysmakowaną formą filmowych kadrów.

Film "Special Features" to wybór prac opatrzonych filmowym komentarzem artysty, "demaskujący" proces twórczy, czasem uzupełniający prace o dodatkowe ujęcia, tak, jak to bywa na dostępnych na DVD tzw. dodatkach. Najnowszy film Wojtka Droszuka zatytułowany "Pierwszy dzień lata" został zrealizowany w Świeciu na terenie zakładów zbożowych, ruin szpitala psychiatrycznego oraz łąki na brzegu Wdy. Artysta stworzył go we współpracy z mieszkańcami miasteczka. Trzy grupy osób, aktorów wyłonionych w zorganizowanym w miasteczku castingu, w czasie kilku dni zdjęciowych wcieliły się w celebrujących tytułowy pierwszy dzień lata bohaterów. Materiał jest swoistym filmowym kolażem, w którym przeplatają się cytaty z mrocznego kina grozy, elementy luźnej, surrealnej fabuły, przede wszystkim zaś obszerne wątki paradokumentalne, będące owocem spontanicznej inwencji uczestników projektu.

Wystawa jest częścią programu "Geografia kreacyjna - Pejzaże Mentalne" realizowanego przez Fundację Mare Articum jako część projektu "Tożsamość. Kreatywność. Dialog" współfinansowanego przez Miasto Szczecin.

Kuratorki: Magdalena Lewoc, Marlena Chybowska-Butler - Fundacja Mare Articum.

Otwarcie: 9 grudnia 2010, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 8 stycznia 2011.

Szczecin, Willa Lentzapowrót