Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

"Aranżacje przestrzenne" - wystawa Gabriela i Hanny Rechowiczów

23-11-2011

Wystawa odkrywa na nowo projekty architektoniczne, scenograficzne i wystawiennicze pary artystów, pokazuje realizacje przestrzenne Hanny Rechowicz i - po raz pierwszy - malarstwo Gabriela Rechowicza.

Właściwie wszystkie realizacje Hanny i Gabriela Rechowiczów to aranżacje przestrzenne. I o ile jest to oczywiste w wypadku prac w architekturze czy scenografii, to również malarstwo Gabriela Rechowicza wydaje się wpisywać w podobną logikę.

Gabriel Rechowicz traktował malarstwo jako autonomiczną dyscyplinę, jednak operował nim w szczególny sposób: często malował "horyzontalnie", to znaczy kładł podobrazia płasko - na podłodze lub na jakimś podwyższeniu - i tak przystępował do pracy. Stąd określenie układu danej kompozycji niejednokrotnie sprawia trudność - czy jest ona pozioma, czy pionowa? W którą stronę należy wieszać obrazy? Hanna Rechowicz wskazuje, że nie rozstrzyga tego nawet sygnatura.

Innymi słowy, na płótna Rechowicza można patrzeć dowolnie, tak jakby leżały na podłodze - i obracać nimi, jakby chodziło się dookoła. Rechowicz - twórca wielokrotnie sytuujący kolorystyczne kompozycje w przestrzeni architektury - podkreśla prosty fakt, że płótna to istniejące fizycznie obiekty, aranżując za ich pomocą osobne sytuacje przestrzenne lub po prostu stawiając je pod ścianą.

Wystawa w Galerii Kolonie skupia się na malarstwie Gabriela Rechowicza potraktowanego zgodnie z założeniami autora: jako jeden wielki obraz - aranżacja przestrzenna - złożony z "modułów", czyli pojedynczych prac.

Prace malarskie uzupełnia aranżacja przestrzenna autorstwa Hanny Rechowicz i projekt geometrycznej dekoracji, który artystka wykonała dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w 1985 roku.

To pierwsza tak obszerna prezentacja sztuki Hanny i Gabriela Rechowiczów. Jej celem jest przywrócenie należnego im miejsca w dzisiejszej dyskusji o sztuce.

Wystawie towarzyszą wydarzenia związane z publikacjami o Rechowiczach:

  • 7 stycznia 2012, godz. 18:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - premiera książki Klary Czerniewskiej "Gaber i Pani Fantazja" (wyd. 40 000 Malarzy). W dyskusji wokół książki i twórczości Gabriela i Hanny Rechowiczów udział wezmą: Klara Czerniewska (historyczka sztuki, krytyczka dizajnu), Anna Demska (Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie), Tomasz Fudala (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Paweł Giergoń (historyk sztuki, redaktor portalu sztuka.net)
  • 16 stycznia 2012, godz. 18:30, Galeria Kolonie - spotkanie z Maxem Cegielskim, autorem książki "Mozaika. Śladami Rechowiczów" (wyd. W.A.B.).

Otwarcie: 19 listopada 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 14 stycznia 2012.

Galeria Kolonie
ul. Bracka 23/52
Warszawa


powrót

koniec głównej treści