"Bluszcz" Michała Frydrycha

31-03-2011

Po dwóch latach na mapę artystyczną Warszawy powróciła jedna z najciekawszych galerii - Witryna przy placu Konstytucji. Tym razem na sześciu metrach kwadratowych swój projekt pokazuje Michał Frydrych - malarz, autor murali, environmentów i akcji artystycznych.

Witryna to "gablota sztuki współczesnej" o wielkości 6 metrów kwadratowych, założona przez Julię Staniszewską i Agnieszkę Sural. Prezentuje dzieła młodych twórców poza tradycyjnym kontekstem muzeum lub galerii, funkcjonuje bez godzin otwarcia, a organizowane w niej wystawy można oglądać non stop (przez szybę). Działa od września 2007 roku. 26 marca 2011, po dwuletnie przerwie, ponownie zainaugurowała działalność.

Cechą charakterystyczną Witryny jest to, że wszystkie autorskie projekty artystyczne powstają specjalnie do tego miejsca. Niewielka przeszklona przestrzeń staje się w ten sposób terenem do eksperymentu i gier z widzami. Dotychczas w Witrynie swoje prace pokazywali m.in. Oskar Dawicki, Sophie Jocz, Janek Simon, Paweł Susid, Aleksandra Bujnowska, Jan Dziaczkowski i Joanna Malinowska.

"Bluszcz" to pierwsza wystawa w reaktywowanej galerii. Michał Frydrych (ur. 1980) pokazuje na niej plątaninę kabli, która zazwyczaj na dopracowanych wystawach sklepowych jest skrzętnie ukrywana. Tu staje się tworzywem dzieła sztuki.

W tym samym lokalu przy pl. Konstytucji 4 następują również inne zmiany. Wnętrze, które ma się przysłużyć zdobyciu przez Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zaprojektował i buduje właśnie Tomek Rygalik wraz ze swoimi studentami z Wydziału Wzornictwa ASP. Będzie przypominało warsztat, w którym zaplanowano spotkania i akcje artystyczne.

Kuratorka: Agnieszka Sural.

Wystawa czynna od 31 marca do 8 maja 2011.

Galeria Witrynapowrót