"Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury" - wystawa w Sejmie

21-05-2013

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otworzył w Sejmie wystawę zdjęć dokumentujących ukończone już inwestycje dofinansowane za pośrednictwem ministerstwa kultury ze środków unijnych. "To ilustracja dość kompletnej mapy kulturalnej Polski" - uznał Zdrojewski.

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
Opera Leśna w Sopocie. Fot. Mariusz Lis

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Fot. Mariusz Lis

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fot. Mariusz Lis

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
PWST we Wrocławiu. Fot. Mariusz Lis

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
ASP w Łodzi. Fot. Mariusz Lis

Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury
Szkoła Muzyczna w Kielcach. Fot. Mariusz Lis

Szef resortu kultury uznał, że plan dotyczący infrastruktury instytucji kultury, inwestycji kulturalnych realizowanych przez jego resort, jest wykonany w ponad 50 proc.

"Jesteśmy dokładnie na półmetku, zrealizowaliśmy ponad 50 proc. inwestycji. Otworzyliśmy je, uruchomiliśmy. Druga połowa prac będzie zakończona w ciągu kilkunastu miesięcy i będą to tak prestiżowe inwestycje, jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Teatr Szekspirowski, ale również wiele inwestycji mniejszych, z których jesteśmy dumni" - zapowiedział Zdrojewski.

Na wystawie prezentowanej w holu Sejmu można zobaczyć modernistyczną architekturę nowopowstałych gmachów, nowoczesne wnętrza i gruntownie odrestaurowane  najpiękniejsze polskie zabytki. Wśród nich m.in. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, salę koncertową w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że z większości zrealizowanych inwestycji mogą korzystać dzieci i młodzież. "Mam na myśli ukończone szkoły muzyczne I i II stopnia, licea plastyczne (...) czy - biblioteki" - tłumaczył minister.

Minister przypomniał, że także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zostało wybudowane dzięki środkom przekazanym przez resort kultury. Koszt całkowity projektu wyniósł ponad 360 mln zł, a dofinansowanie - prawie 207 mln zł.

Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło w listopadzie 2012 roku 2 miliardy złotych. Dofinansowanie jest możliwe dzięki dotacjom w ramach Priorytetu XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach Priorytetu zostało zawartych 79 umów na łączną kwotę 3,87 mld zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wys. 2,28 mld zł, w tym:

Do tej pory w całej Polsce oddano do użytku 28 nowych lub wyremontowanych obiektów, z czego w roku 2012 aż 15, wśród nich: Teatr Stary w Lublinie, Filharmonia Opolska, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Opera Leśna w Sopocie, Międzynarodowe Centrum Kultur w Kielcach, Filharmonia Częstochowska, Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W 2013 oddano do użytku wyremontowany gmach ASP w Gdańsku, zakończono remont zabytkowych kościołów z obszaru Powiśla Lubelskiego (projekt Archidiecezji Lubelskiej) oraz uruchomiono Jagiellońską Bibliotekę Cyfrową. W 2013 r. planowane jest zakończenie 21 inwestycji.

Wśród beneficjentów XI priorytetu PO IiŚ znalazły się: instytucje kultury (28 beneficjentów); państwowe szkoły artystyczne I i II stopnia oraz wyższe uczelnie (22 beneficjentów); jednostki samorządu terytorialnego (19 beneficjentów).

Spośród projektów dofinansowanych w ramach XI priorytetu PO IiŚ 95% to inwestycje typowo infrastrukturalne, polegające na renowacji, rewitalizacji lub rewaloryzacji obiektów zabytkowych (24 projekty), budowie nowych obiektów infrastruktury kultury lub przebudowie istniejących (22 projekty) oraz budowie, rozbudowie, remontach i przebudowie szkół i uczelni artystycznych (29 projektów). Dodatkowym elementem wielu projektów są również zadania polegające na digitalizacji zabytkowych zasobów bibliotecznych, muzealnych czy archiwalnych oraz tworzeniu wirtualnych instytucji kultury.

Autorem prezentowanych zdjęć jest Mariusz Lis.powrót