"Gwiazdy na Gwiazdkę"

04-01-2011

Wystawa jest prezentacją wyboru XX-wiecznych dzieł ze zbiorów Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych oraz ceramiki z kolekcji Malarstwa Współczesnego Obcego MNW. To unikatowy pokaz sztuki XX wieku i jednocześnie okazja do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł.

Publiczność ma okazję zobaczyć prace wybitnych artystów: akwarele Georga Grosza ze zbioru ofiarowanego Muzeum przed 1939 rokiem, będące przykładem niemieckiej sztuki zaangażowanej z okresu Republiki Weimarskiej, grafiki Marca Chagalla, Paula Klee, Wassily'ego Kandinsky'ego czy Henri Matisse'a. Dużą atrakcją są dzieła Pabla Picassa, w tym wykonane we wczesnym okresie twórczości talerze ceramiczne oraz rysunek "Dziewczyna polska", a także bardzo cenne grafiki: linoryty "Popiersie kobiety w kapeluszu" i "Śniadanie na trawie" z daru Daniela Henry'ego Kahnweilera z lat 60. oraz akwatinta "Palacz" i litografie z serii "Kobieta w fotelu".

Ponadto można też zobaczyć ceramiki Fernanda Légera, kolaże Roberta Rauschenberga, rysunki Alexandra Caldera, zestaw prac Joana Miró, grafiki Hansa Hartunga, Wolsa i Christo, a także prace artystów z grupy CoBrA i ruchu Fluxus.

Wyjątkowy charakter wystawie nadaje nie tylko ranga i piękno prezentowanych prac, ale także fakt, że są one bardzo rzadko pokazywane publicznie, ze względu na rodzaj podłoża, na jakim zostały wykonane. Dzieła na podłożu papierowym, zgodnie z przyjętymi światowymi standardami konserwatorskimi, mogą być eksponowane nie dłużej niż dwa, trzy miesiące, co sprawia, że każda wystawa takich prac staje się wielkim wydarzeniem i niepowtarzalną okazją do poznania zawartości muzealnych magazynów.

Komisarze: Anna Żakiewicz, Anna Manicka, Joanna Kordjak-Piotrowska.

Otwarcie: 16 grudnia 2010.
Wystawa czynna do 13 lutego 2011.powrót