"Ida" z nagrodą Parlamentu Europejskiego

17-12-2014

"Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobyła tegoroczną nagrodę LUX Prize, przyznawaną przez Parlament Europejski. Wyróżnienie zostało wręczone 17 grudnia br. w Strasburgu.

Paweł Pawlikowski, przedstawiając analizę dorastania w filmie "Ida”, ukazał nam otchłań duszy europejskiej w jej najciemniejszych momentach – powiedział wręczający nagrodę przewodniczący PE Martin Schulz.

„Ida” to mały, czarno-biały film bez muzyki, nakręcony prawie nieruchomą kamerą. Wydaje się, że jest to dosłownie film ponury, a jednak trafia do publiczności we wszystkich krajach europejskich. Co może jest dowodem, że sztuka ma nadal rolę do odegrania w obecnym kinie i że personalne, konkretne filmy bez retoryki, bez kalkulacji, mają uniwersalny zasięg i docierają do ludzi – mówił Paweł Pawlikowski.

W tym roku o główną nagrodę ubiegały się trzy filmy; oprócz "Idy" : francuski "Dziewczyny z bandy" ("Bande de filles") w reż. Celine Sciammy oraz słoweński "Razredni Svorażnik" Roka Biczka.

To kolejne już wyróżnienie dla „Idy”. W minioną sobotę zdobył 5 statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej (w kategoriach: film, reżyser, scenariusz, zdjęcia oraz nagroda publiczności ), a wcześniej w m.in. w Warszawie, Gdyni, Londynie, Wiesbaden i Mińsku. Ubiega się o Złote Globy oraz jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Przyznawana od 2007 r. nagroda LUX Parlamentu Europejskiego ma za zadanie promować wybitne europejskie kino i pobudzać debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. Finaliści mają szansę wyświetlić swoje dzieła we wszystkich państwach członkowskich podczas Dni Nagrody LUX. Każdy z filmów otrzymał dofinansowanie na potrzeby przetłumaczenia napisów na 24 oficjalne języki UE.  Zwycięski obraz zostanie przystosowany na potrzeby osób niedowidzących i niedosłyszących oraz będzie intensywnie promowany na międzynarodowej scenie filmowej.powrót