"Jack Freak Pictures", czyli Gilbert & George w CSW Łaźnia

10-11-2011

Dominującym elementem najnowszego, a jednocześnie największego cyklu obrazów autorstwa słynnego duetu, jest czerwono-biało-niebieska flaga brytyjska, nazywana "Union Jackiem".

"Jack Freak Pictures" to największy cykl obrazów, jaki Gilbert & George stworzyli w swojej dotychczasowej karierze. Według krytyka sztuki, Michaela Bracewella, to monumentalne dzieło, składające się z tematycznych epizodów i motywów, podszyte jest intensywnym ładunkiem emocjonalnym.

Jednak jeden wizualny element - czerwono-biało-niebieska flaga brytyjska, nazywana "Union Jackiem", sama w sobie będąca abstrakcyjnym, geometrycznym wzorem - dominuje nad całym cyklem barwnych, a zarazem niepokojących obrazów. Krzykliwy, wręcz zabawny symbol, bezbłędnie rozpoznawalny w przestrzeni międzynarodowej, rezonuje tu wszystkimi swoimi znaczeniami, począwszy od narodowej dumy i ceremoniału po popkulturową obojętność i obywatelskie nieposłuszeństwo. Jego historyczna i symboliczna obecność jest jednocześnie sercem i kręgosłupem cyklu "Jack Freak Pictures", projektu dwuznacznego i absurdalnego.

Gilbert & George osobiście dopracowali koncept gdańskiej ekspozycji, dokonali wyboru prac i wykonali projekt aranżacji przestrzennej. Wystawa, na którą składa się 39 monumentalnych prac (największe płótna mierzą 3 na 5 metrów), zajmuje całą przestrzeń ekspozycyjną CSW Łaźnia.

Wystawa duetu Gilbert & George dotychczas była pokazywana w Maladze, Zagrzebiu, Brukseli, Hamburgu i Linzu. Gdańsk zamyka to artystyczne tournée po Europie. Ostatni raz polska publiczność miała okazję obcować z twórczością Gilberta & George'a w Krakowie w 1991 roku.

Duet Gilbert & George tworzą Gilbert Prousch (ur. w 1943 we Włoszech) i George Passmore (ur. w 1942 w Wielkiej Brytanii). Poznali się na studiach w Central Saint Martins College of Art and Design. W 2008 roku wzięli ślub. Kojarzeni są z tzw. żywymi rzeźbami, które tworzą od 1970 roku. Podczas pierwszego wspólnego występu pomalowali swoje ciała złotą farbą, stanęli na stole i odegrali pantomimę do piosenki "Underneath the Arches". Innym ich znakiem rozpoznawczym stały się duże kolaże wykonane z fragmentów fotografii na tle czarnej kraty. Odznaczały się bardzo wyrazistą kolorystyką i w założeniu miały przypominać witraże. Najczęściej pojawiali się na tych pracach sami artyści, a także kwiaty i symbole chrześcijańskie. Początkowo stosowali bardziej żywą kolorystykę. Lubili szokować media i opinię publiczną, używając w swoich pracach między innymi ludzkich wydzielin. Ciekawostką jest, że w maju 2007 roku udostępnili swój obraz "Planed" do legalnego ściągania na stronie internetowej BBC. Każdy mógł go sobie wydrukować, powiesić na ścianie i w efekcie mieć w domu oryginalną pracę Gilberta & George'a. W 1986 roku duet otrzymał prestiżową nagrodę Turnera przyznawaną przez londyńską galerię Tate.

Wystawa przygotowana we współpracy z British Council w Londynie.

Inicjator wystawy w Gdańsku: Jadwiga Charzyńska.
Koordynator wystawy: Anna Szynwelska.

Otwarcie: 10 listopada, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 5 lutego 2012.

Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Tel: (+48 58) 320 29 76, 305 40 50
Fax: (+48 58) 305 26 80


powrót