"Jestem prawie na każdej wystawie"

09-12-2011

Najnowsza wystawa w warszawskiej Zachęcie to projekt o publiczności, dla publiczności i współtworzony przez publiczność.

Na czas ekspozycji sale Zachęty stają się przestrzenią wymiany myśli - zarówno w sposób "tradycyjny" (dzieła sztuki, wykłady, dyskusje), jak i interaktywny (warsztaty, interwencje, perfomanse). Wystawa ujawnia mechanizmy pracy galerii, pokazuje procesy zachodzące podczas przygotowywania i w czasie trwania wystawy.

Tytułowa fraza stanowi cytat z tegorocznego raportu z badań publiczności Zachęty sporządzonego przez studentów socjologii pod kierunkiem Mikołaja Lewickiego. Wyrwane z kontekstu zdanie określa widza - na pozór idealnego, odwiedzającego prawie każdą wystawę, lecz z drugiej strony jednak nieidealnego - bo widza, a nie uczestnika, kogoś, kto nie dokonuje wyborów, nie jest w stanie się zaangażować, a po prostu jak zwykle przychodzi do galerii.

- Zdanie to określa również sytuację, w jakiej znajdujemy się my, kuratorzy pracujący w galerii - jesteśmy naprawdę na prawie każdej wystawie w Zachęcie, lecz z zupełnie innej perspektywy odbieramy odbywające się tu wydarzenia - tłumaczy Anna Tomczak, kuratorka wystawy. - Poprzez projekt chcielibyśmy również sprawdzić, jak postrzegają nas artyści. Jest to szczególna grupa odbiorców - z jednej strony są twórcami i uczestnikami, z drugiej mogą być bierną publicznością. Stąd ogłoszony w celu naboru prac open call - wystosowany jako prośba do artystów o zgłaszanie swoich propozycji. Prace wybrane na wystawę składają się na obraz galerii i jej publiczności. Tytułowe zdanie ma sprowokować do odpowiedzi na pytanie: kto rzeczywiście i w jaki sposób ogląda wystawy w Zachęcie?

Artyści: Kuba Bąkowski, Tymek Borowski & Paweł Sysiak, Dorota Buczkowska, Hannah Downing, Jordi Ferreiro, Michał Grochowiak, Jeppe Hein, Igor Krenz & Tomek Saciłowski, Heike Langsdorf, Rafael Lozano-Hemmer, Daria Malicka, Daniel Malone, Aleksander Mielczyński, Joaquin Gasgonia Palencia, Amandine Quillon-Nowacki, Bianka Rolando, Jennifer Rubell, Konrad Smoleński, Dannielle Tegeder, Tina Willgren.

Kuratorzy: Anna Tomczak, Stanisław Welbel.

Otwarcie: 9 grudnia 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 12 lutego 2012.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
tel. (+48 22) 827 58 54, 556 96 00
fax (+48 22) 827 78 86
 


powrót