"Latająca maszyna" w Pekinie

29-08-2011

Światowa premiera „Latającej maszyny"- animacji poświęconej twórczości Fryderyka Chopina - odbędzie się 30 sierpnia br. w Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Odbędzie się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ambasady RP w Pekinie.

Latająca maszyna

"Latająca maszyna" - najnowszy film twórców oscarowego "Piotrusia i wilka"- to polsko- chińska koprodukcja stworzona w Łodzi na planie o powierzchni 10 000 m2 . Reżyserem części aktorskiej jest Geoff Lindsey, a za część animowaną odpowiedzialni są Martin Clapp i Marek Skrobecki. Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak. W części aktorskiej, u boku hollywoodzkiej gwiazdy Heather Graham, wystąpił chiński pianista Lang Lang, którego interpretacje utworów Chopina są ozdobą filmu. W realizację "Latającej maszyny” zaangażowanych było także ponad 200 animatorów, specjalistów od efektów specjalnych, scenografii, lalek i kostiumów, w tym współtwórcy takich tytułów jak "Toy Story", "Wallace & Gromit", "Gnijąca panna młoda", "Uciekające kurczaki" czy "Park jurajski".

W animowanej części "Latającej maszyny" dwoje dzieci odkrywa stary fortepian, który zamienia się w latającą maszynę za sprawą duszy Chopina, która się w nim znajduje. Magiczny instrument zabiera je w podróż po Europie. Bohaterami części drugiej, fabularnej, są matka i jej dwoje dzieci oraz akompaniujący im podczas oglądania pierwszej partii filmu Lang Lang, który gra właśnie w Londynie. Cała czwórka, wraz z fortepianem chińskiego pianisty, zostaje wessana do bajki, której jeszcze przez chwilą byli widzami.

Pekińską premierę uświetni recital etiud Chopina w wykonaniu Lang Langa i oraz projekcja "Małego listonosza" - pierwszej na świecie malarskiej etiudy 3D w reżyserii Doroty Kobieli. Po tym pokazie film obejrzą m.in. widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.powrót

Warto przeczytać