"Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi" Melchiora de Hondecoetera odzyskany

27-10-2010

28 października br. o godz. 11 odbędzie się oficjalna prezentacja obrazu. Podczas uroczystości, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zostanie odznaczony Złotym Medalem "Bene Merentis" za szczególne zasługi dla Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Martwa natura Hondecoetera

"Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi" pochodzi z kolekcji dzieł sztuki żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. gdańskiego kupca i kolekcjonera, Jacoba Kabruna, który zapisem testamentowym przekazał swoje zbiory rodzinnemu miastu. Zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, zbiór malarstwa udostępniony został mieszkańcom Gdańska już w latach 20. XIX w. W okresie międzywojennym dzieło eksponowane było cały czas w stałej galerii malarstwa.

Wybuch II wojny światowej nie zagroził bezpośrednio bezpieczeństwu zbiorów. Dopiero załamanie się frontu wschodniego spowodowało podjęcie przez niemieckich muzealników decyzji o ewakuacji zbiorów. Prawdopodobnie obraz Hondecoetera, jak wiele innych dzieł sztuki z tego rejonu, został przewieziony w głąb Niemiec. Ostatnim dokumentem w tej sprawie jest spis ewakuacyjny z 1944 r., w którym pod nr 7 figuruje Martwe ptactwo i myśliwski ekwipunek Hondecoetera. Późniejsze losy obrazu pozostają nieznane.

W 2008 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o odnalezieniu we Francji obrazu Melchiora Hondecoetera „Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi”. Dzięki prowadzonym od tego czasu negocjacjom obraz powrócił do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.powrót

Warto przeczytać