"Miłosz. Tutejszy" w Państwowym Muzeum Etnograficznym

04-08-2011

50 kolorowych oraz czarno-białych zdjęć autorstwa Wojciecha Prażmowskiego znalazło się na wystawie "Miłosz. Tutejszy" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

"Czyj jest Miłosz: Polaków czy Litwinów?" pyta Wojciech Prażmowski. I od razu znajduje odpowiedź: "Miłosz. Tutejszy" – związany był z dwoma krajami jednakowo silnie, i po obu stronach granicy jest "swoim". Podczas półtorarocznej podróży śladami noblisty, artysta odwiedził dziesiątki miast, zarówno w Polsce jak i na Litwie. Ekspozycja stanowi cząstkę zgromadzonej przez niego kolekcji, liczącej ok. 3 tysiące zdjęć. Towarzyszy jej katalog z komentarzem Małgorzaty Maliborskiej, przygotowany w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim.

Wojciech Prażmowski - urodzony w 1949 w Częstochowie. Doktor habilitowany w dziedzinie sztuki, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członek ZPAF. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie i MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. W roku 2009 odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis.
Wystawa "Miłosz. Tutejszy" będzie dostępna w Warszawie do 28 sierpnia br., a następnie zostanie pokazana w Wilnie, Kłajpedzie, Kiejdanach i Częstochowie.

Projekt jest realizowany w ramach Roku Czesława Miłosza.
 powrót