"Niegrzeczne" - druga odsłona

11-01-2011

"Niegrzeczne" - druga odsłona

Kraków, Bunkier Sztuki, 11 stycznia - 27 lutego 2011

Po premierowym pokazie na Węgrzech jesienią 2010, wystawa "Niegrzeczne" dotarła do Krakowa. Prezentowane są na niej prace ukazujące polską kulturę z perspektywy kobiety buntującej się wobec norm kulturowo-społecznych.

To wystawa skupiona na emocjach i na sposobach ich wyrażania. Celem wystawy jest pokazanie, jak różne formy może przybierać złość. Bycie niegrzeczną to zarówno bycie świadomą kary, za to, że jest się inną, jak i przede wszystkim siły, która kryje się w umiejętności sprzeciwu, walki o własną przestrzeń.

Przy wyborze artystek ważna była świadomość konieczności zbudowania spójnej koncepcji tematycznej wystawy (dostrzeżenie wspólnego mianownika, łączącego i spajającego dokonania współczesnych polskich artystek), pokazującej zarówno wyjątkowo wysoki poziom tworzonej przez nie sztuki, jak i wagę podejmowanych wątków: buntu i sprzeciwu.

Ważnym aspektem tej prezentacji jest również próba zdefiniowania tych problemów z różnych, także estetycznych perspektyw. Na wystawie pokazywane prace zrealizowane specjalnie na tę wystawę w różnych mediach: od performance i instalacji, poprzez fotografię, rzeźbę, aż do wideo i malarstwa. Artystki mierzą się z historią i polityką kulturalną (Anna Maria Karczmarska, Agnieszka Kurant), obalają mit nieskazitelnej niewiasty (Justyna Koeke, Zuzanna Krajewska), bawią popkulturowymi kodami (Karolina Kowalska), buntują się wobec tradycji (Laura Pawela) czy ukazują wewnętrzne procesy niegrzeczności (Lidia Krawczyk, Anna Niesterowicz).

Wszystkie te artystki żonglują rolami kulturowymi, reagują na bolesne problemy i dzięki wyczulonej wrażliwości tworzą własną rzeczywistość podskórnego buntu. Nie unikają słowa złość, nie boją się wyrażać swoich emocji wobec tego, czym jest tradycyjnie postrzegana "kobiecość". Robią to na różne sposoby. Ich protest często nie jest bezpośredni, niekiedy odbywa się poprzez wskazywanie tych przestrzeni społeczno-kulturowych, które generują takie a nie inne zachowania.

Pierwsza edycja wystawy przygotowana została w HattyúHáz Galéria (Pécs) przez galerię Bunkier Sztuki we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury - Pécs 2010.

W wystawie biorą udział: Anna Maria Karczmarska, Justyna Koeke, Karolina Kowalska, Zuzanna Krajewska, Lidia Krawczyk, Agnieszka Kurant, Anna Niesterowicz, Laura Pawela.

Kuratorki: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis.

Otwarcie: 11 stycznia 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 27 lutego 2011.powrót