„Niepodległość”- wyjątkowy film na 100-lecie odzyskania niepodległości

13-11-2018

Na zdjęciu: premiera filmu fot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: premiera filmu fot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: premiera filmu fot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: premiera filmu fot. Danuta Matloch

Na zdjęciu: premiera filmu kadr z filmu "Niepodległość"

 

„Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923. Uroczysta premiera filmu z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego odbyła się w Teatrze Wielkim 12 listopada br. Wydarzenie było równolegle transmitowane w telewizji POLSAT. Wyjątkowa produkcja została zrealizowana dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Telewizją POLSAT oraz MWM media.

Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. „Niepodległość” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Po kilkuletnich poszukiwaniach w światowych archiwach filmowych, zostały odnalezione cenne materiały, niepokazywane dotąd polskiej widowni. Archiwalia te zostały ułożone w opowieść o dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości, zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie. „Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje” – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje: „Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność”.

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat. „100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz” – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz, „My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny” – konkluduje Stachiewicz.

Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda w stulecie odzyskania niepodległości.

Reżyseria: Krzysztof Talczewski

Scenariusz: Mirosław Bork, Krzysztof Talczewski,

Producent kreatywny: Mirosław Bork

Muzyka: Krzesimir Dębski

Montaż: Aśka Talczewski, Mariusz Tytoń

Konsultacja naukowa: prof. Grzegorz Nowik, prof. Wojciech Roszkowski

Kierownik Produkcji: Magdalena Jóźwiak, Aleksander Trąbczyński

Koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o. o., Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny

© MWM Media Sp. z o.o., Polsat Sp. z o.o., FINA, 2018powrót