"Obrysować cień" - wystawa Ewy Kuryluk

25-03-2011

Wystawa we wrocławskiej galerii Design to autorski projekt artystki. Pokaz składa się z trzech części. Pierwsza to instalacje: premierowy "Tryptyk na żółtym tle" (2010) oraz nowa wersja słynnego "Teatru Miłości" (1986). Część druga to malarstwo: obrazy z lat 1968-1975. Część trzecia to "Autofotografie" wykonywane w latach 70.

Ewa Kuryluk to postać wyjątkowa we współczesnej kulturze wizualnej i literackiej. Urodziła się w Krakowie w 1946 roku, maturę zdała w Wiedniu, 15 lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, dziś mieszka w Paryżu. Jej prace prezentowane były w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie. Jest malarką, rysowniczką, autorką instalacji, historyczką sztuki, powieściopisarką i eseistką, na której książkach wychowało się kilka pokoleń wielbicieli sztuki.

Jej wczesne prace (z lat 60. i 70.) wykorzystywały tematy i rozwiązania stylistyczne charakterystyczne dla malarstwa nowej figuracji i hiperrealizmu. Cechował je płasko położony ostry kolor oraz przywiązanie do figuracji. U progu lat 80. przestała uprawiać malarstwo sztalugowe i zaczęła rysować niezwykle precyzyjne, ostre obrysy wizerunków (najczęściej nagich postaci kobiecych i męskich) na kawałkach białej bawełny lub jedwabiu. Z delikatnych, tekstylnych "woali", "całunów" tworzy przestrzenne instalacje.

Od początku ważną cechą jej twórczości był nieskrywany autobiografizm. Widać go także w pracach prezentowanych na wystawie "Obrysować cień".

Bohaterką jej malarstwa jest najczęściej sama artystka i to, co dzieje się w jej otoczeniu i umyśle: we śnie, marzeniach, wspomnieniach, inspiracjach. Oparte o własne zdjęcia autoportrety i portrety tworzą opowieści, które każdy może interpretować inaczej. Oglądając te obrazy rozumiemy, jak łączą się z sobą procesy fotograficzne i malarskie, oparte na działaniu światła i koloru - mówi Zofia Gebhard-Jaroszewska, kuratorka wrocławskiej wystawy.

Wystawie towarzyszy najnowsza książka Ewy Kuryluk "Obrysować cień". Jest to zaprojektowany przez artystkę album zawierający reprodukcje jej stu najważniejszych obrazów z lat 1964-1978. Ta pierwsza w Polsce publikacja poświęcona w całości malarstwu Kuryluk ukazała się dzięki inicjatywie trzech galerii: BWA Design we Wrocławiu, Czytelni Sztuki w Gliwicach i Artemis w Krakowie.

Kuratorka: Zofia Gebhard-Jaroszewska.

Otwarcie: 25 marca 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 23 kwietnia 2011.

Galeria Design BWApowrót