"Podróż na Wschód" w Białymstoku

03-08-2011

Wystawa ukazuje, w jaki sposób historia krajów postkomunistycznych wpływa na kondycję ich sztuki. Do udziału w wydarzeniu zaproszono artystów z Polski oraz z państw Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Część ekspozycji realizowana jest w przestrzeni publicznej, a program wystawy rozbudowano o spotkania, dyskusje, projekcje filmowe oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Skala i ranga wydarzenia ściśle koresponduje z ideą Projektu Partnerstwa Wschodniego zainicjowanego przez Polskę i Szwecję. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali twórcy z krajów objętych projektem, a także artyści z Polski: Vahram Aghasyan, Ruben Arevshatyan, Rashad Alakbarov, Babi Badalov, Samvel Baghdasaryan, Alicja Bielawska, Anatoliy Byelov, Boullion Art Group, CHINGIZ, Anna Chkolnikova, Lado Darakhvelidze, Kuba Dąbrowski, Veaceslav Druta, Tatiana Fiodorova, Armine Hovhannisyan, Orkhan Huseynov, Arman Grigoryan, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska, Dominik Jałowiński, Alevtina Kakhidze, Tigran Khachatryan, Yaroslava Maria Khomenko, Aleksander Komarov, Maxim Kuzmenko, Volodymyr Kuznetsov, Anna Molska, Marina Naprushkina, Dumitru Oboroc, Joanna Rajkowska, Elene Rakviashvili, Stefan Rusu, Sergey Shabohin, Nino Sekhniashvili, Sabina Shikhlinskaya, Jakub Szczęsny, Sophia Tabatadze, Stas Volyazlovsky, TanzLaboratorium, Oleg Yushko.

"Podróż na Wschód" powstała w związku z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej. Ma służyć poszukiwaniom pozytywnych czynników, alternatywnych wobec państwa i kapitału, tworzących nowe relacje ludzi na całym świecie. Zaproszenie twórców do wystawy to próba odpowiedzenia na pytanie, jaką ich zdaniem rolę odgrywają emocje w postkomunistycznym społeczeństwie i czy budowanie nowego kapitału społecznego na pozytywnych relacjach jest utopijne czy ma jednak jakieś znamiona realności.

Wystawa prezentowana jest w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni przystosowywanej stopniowo do pełnienia funkcji wystawienniczej oraz w przestrzeni publicznej miasta. Wiele prac powstaje na miejscu, w Białymstoku, co jest możliwe dzięki obecności artystów w czasie przygotowania wystawy. Działania obejmują instalacje, interwencje architektoniczne i wizualne w tkance miasta, jak również fotografie i prace wideo oraz działania performatywne.

Wydarzenie jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Otwarcie: 5 sierpnia 2011, godz. 17:00.

Wystawa czynna do 30 września 2011.

Kurator wystawy: Monika Szewczyk.

Partnerzy: Miasto Białystok, MOCAK, Instytut Polski w Kijowie.

Galeria Arsenał
ul. Mickiewicza 2
Białystokpowrót