"Polska nie przetrwałaby bez korzeni chrześcijańskich"

15-04-2016

Na zdjęciu:

Na zdjęciu:

Na zdjęciu:

 

„Chrześcijaństwo budowało naszą wspólnotę, nasz kanon podstawowych wartości. Nie byłoby możliwe przetrwanie polskości w okresie zaborów bez niego. Polska nie przetrwałaby bez korzeni chrześcijańskich” – mówił 15 kwietnia br. w rozmowie z TVP Info wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

W wywiadzie udzielonym w dniu obchodów 1050-lecia chrztu Polski wicepremier podkreślił, że chrzest Mieszka I był „aktem założycielskim polskiej wspólnoty narodowej, wielkim wydarzeniem cywilizacyjnym”. Dodał też, że wielka polska rewolucja solidarnościowa miała korzenie jednoznacznie chrześcijańskie, o czym – jego zdaniem - zbyt rzadko się teraz wspomina.

15 kwietnia br. wicepremier Piotr Gliński uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie obu Izb parlamentu. Wzięli w nim udział, obok parlamentarzystów, m.in. prezydent Andrzej Duda, ministrowie z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Obejrzyj wywiadpowrót

Warto przeczytać