"R/Ewolucja" Jarosława Kozakiewicza, czyli fantazja o szerszeniach

17-10-2011

Pokazywany w CSW film Kozakiewicza to opowieść z gatunku science-fiction. Jej bohaterami są szerszenie azjatyckie, jedyne znane nam żywe istoty, które pobierają energię za pomocą baterii słonecznych.

Owady te posiadają na powierzchni odwłoka mikroskopijne baterie, dzięki czemu potrafią zamieniać energię słoneczną na kinetyczną. To niezwykłe zjawisko zainspirowało artystę do stworzenia fantazji futurologicznej. Kozakiewicz wykorzystał w niej także inny znany fakt - że szerszenie to owady żyjące w społecznościach, które przypominają w niektórych aspektach zachowania zbiorowości ludzkich. Szczególnie wyraźna analogia dotyczy zachowań grupowych, z reguły bardzo agresywnych. Te podobieństwa stały się z resztą przedmiotem badań nowej gałęzi socjologii - biosocjologii.

Film Jarosława Kozakiewicza pokazuje analogie pomiędzy szerszeniami a ludźmi, rozwinięte aż do poziomu, na którym ciało ludzkie przejmuje pewne cechy budowy owadów.

- "R/Ewolucja" to film animowany o charakterze fantazji przyrodniczej z elementami dokumentalnymi - deklarują kuratorzy wystawy, Maria Parczewska i Janusz Byszewski.

Jarosław Kozakiewicz (ur. 1961) działa na pograniczu sztuki, nauki i architektury. Inspiracji dostarczają mu ekologia, genetyka, fizyka, astronomia oraz starożytne koncepcje kosmologiczne wskazujące na odniesienia pomiędzy mikro- i makrokosmosem. Poszukiwania artysty zaowocowały licznymi, głównie utopijnymi, projektami z zakresu architektury i sztuki ziemi. W 2007 roku ukończono jego projekt "Mars" - polegający na przekształceniu terenu wokół jeziora Baerwalde w Niemczech w krajobraz przypominający gigantyczną małżowinę uszną.

Film "R/Ewolucja" stanowi część wystawy "Gdzie jest zielony królik?", będącej elementem projektu "Laboratorium Przyszłości: REGRESS PROGRESS".

Kuratorzy: Maria Parczewska, Janusz Byszewski.

Otwarcie: 17 października 2011, godz. 18:00.
Wystawa czynna do 15 stycznia 2012.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2
00-467 Warszawa
Tel: (+48 22) 628 12 71-3


powrót