"Rok Miłosza" - konferencja prasowa

20-04-2011

Publikacje, festiwale oraz konferencje naukowe składają się na program Roku Miłosza, ogłoszonego z okazji 100. urodzin poety. Odpowiednią oprawę jego obchodów w Polsce i na świecie zapewnia ustanowiony przez MKiDN program Miłosz 2011 – Promesa. O jego realizacji podczas konferencji prasowej w Kordegardzie mówili minister kultury Bogdan Zdrojewski, dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek.

Minister Bogdan Zdrojewski przedstawia program obchodów Roku Miłosza. Obok- dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i dyrektor NCK Krzysztof Dudek.

Minister Bogdan Zdrojewski przedstawia program obchodów Roku Miłosza. Obok- dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i dyrektor NCK Krzysztof Dudek.

Do głównych wydarzeń w Polsce należy Festiwal Literacki Czesława Miłosza, który odbędzie się w Krakowie w dniach 9-15 maja 2011. Ponadto - największa w historii konferencja naukowa „Miłosz i Miłosz” na Uniwersytecie Jagiellońskim, międzynarodowa sesja literacko-naukowa "Warszawa Miłosza", otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, poprzedzone dwudniową konferencją naukową w Wilnie oraz imprezami literackimi w Kownie i miejscu urodzin noblisty - Szetejniach. Ważne wydarzenia zaplanowano również m. in. we Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach.

W obchody Roku Miłosza zaangażowali się także czołowi polscy muzycy (m. in. Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, Agata Zubel), fotograficy (Wojciech Prażmowski, Łukasz Trzciński) oraz znani na całym świecie artyści wizualni (Jenny Holzer, Miłosz Łuczyński).

Jednak najważniejsze są wydania książkowe. W Polsce –nakładem wydawnictwa Znak- ukażą się m. in. pierwsza biografia poety autorstwa Andrzeja Franaszka i pierwsze, jednotomowe wydanie wierszy zebranych. Fundacja Zeszytów Literackich ma w planach kolejny tom esejów pt. "Rosja", a także książki "Portret podwójny. Czesław Miłosz/Jarosław Iwaszkiewicz" oraz korespondencję poety z Konstantym Jeleńskim, Aleksandrem Watem i Olą Watową. Czytelnik wyda kolejne dwa tomy listów Miłosza i Giedroycia. Wspomnieć należy też o III tomie pracy zbiorowej pod redakcją Aleksandra Fiuta "Poznawanie Miłosza 3" (Wydawnictwo Literackie).

Zagranicą Rok Miłosza będzie obchodzony m.in. na Litwie oraz w jego trzeciej ojczyźnie, tj. w Stanach Zjednoczonych (m.in. nowojorskie czytania poezji i konferencja organizowana przez University of Illinois w Chicago). Konferencje naukowe i inne wydarzenia organizowane są także we Włoszech, Francji, na Węgrzech, w Rosji, w Rumunii, w Danii, w Holandii, na Ukrainie, w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. . W 23 krajach ukaże się około 50 publikacji (tłumaczeń dzieł Czesława Miłosza).

Szczegółowe kalendarium wydarzeń Roku Miłosza w Polsce i na świecie znajduje się na stronie www.milosz365.plpowrót