"W stronę Mekki..." - wystawa Zamku Królewskiego w Warszawie

12-11-2015

Ponad 60 kobierców modlitewnych można oglądać w Pałacu pod Blachą w Warszawie.

"Nie zapominając o zbrodniach, jakie popełnia Państwo Islamskie na zabytkach sztuki antycznej np. w Palmyrze w Syrii, warto wiedzieć, że spod rąk tkaczy Bliskiego Wschodu wyszły arcydzieła. Kontakt z nimi to na pewno wielka przyjemność i moment na refleksję. Nasze oceny skrajnych postaw politycznych reprezentowanych przez niektóre odłamy islamu nie mogą wpływać na stosunek do całości zjawiska, jakim jest niezwykle złożona kultura świata muzułmańskiego, budowana od wielu stuleci, która wniosła w kulturę europejską i kulturę światową bardzo wiele wartości. Sztuka tkacka to umiejętność, którą przedstawiciele świata muzułmańskiego posiedli w stopniu wyjątkowym. Do dzisiaj żyjemy w świecie, w którym kobierce tkane na Wschodzie, głównie w świecie muzułmańskim, zdobią wnętrza pałaców, rezydencji, ale także współczesnych mieszkań" - mówiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podczas wernisażu, który odbył się 27 października br.

Na wystawie znalazło się ponad 60 kobierców, których używali muzułmanie podczas codziennych modlitw. Większość pochodzi z XIX wieku. Wykonano je w trzech ośrodkach kobierniczych Wschodu: anatolijskim, perskim i kaukaskim. Mają niewielkie rozmiary i prostokątny kształt, a ich dekoracje wykorzystują architektoniczny motyw niszy, nawiązujący do kształtu mihrabu - wnęki w sali modlitwy w meczecie, wskazującej kierunek Mekki.

Wystawa organizowana jest w 100. rocznicę urodzin kolekcjonerki Teresy Sahakian (1915-2007). Urodzona w Warszawie Sahakian po II wojnie osiadła w Brukseli. Wraz z mężem, Ormianinem, przez lata zajmowała się gromadzeniem dzieł sztuki. Cenną kolekcję ok. 600 kobierców wschodnich - spośród których przeszło 60 można obejrzeć na wystawie - przekazywała Zamkowi Królewskiemu od 1989 r.

Wystawę "W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian" będzie czynna przez rok - do 31 października 2016 r. W listopadzie wstęp będzie wolny.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/w-strone-mekki

 

 

 powrót