"Westerplatte w 7 odsłonach” – wiceminister Sellin na otwarciu wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

01-09-2017

fot. Muzeum II Wojny Światowej

fot. Muzeum II Wojny Światowej

fot. Muzeum II Wojny Światowej

Od 01.09.2017r., w Muzeum II Wojny Światowej można już oglądać najciekawsze zabytki odnalezione w trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

„Westerplatte w 7 odsłonach” to około dwustu cudem ocalałych zabytków, odnalezionych na terenie Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte. Pokazują dramat walk, podczas których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków.

Otwarcie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej to jeden z elementów obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości odbyły się 1 września 2017r. na Westerplatte, zgodnie z tradycją, tuż przed 4:45. Pierwszego września 1939 roku o tej samej godzinie nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

- To tu, w Gdańsku, na Westerplatte, 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich, a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną, niemiecką okupację - powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości na Westerplatte.

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę w Wieluniu. Pierwszego września 1939 roku na wieluński szpital Wszystkich Świętych spadły pierwsze ładunki bombowe. Zginęły wówczas 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. - Trzeba pamiętać, kto był ofiarą, a kto agresorem; potrzebne są pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

/źródło: PAP, Muzeum II Wojny Światowej, MKiDN/powrót