"Wszyscy jesteśmy rysownikami", czyli warsztaty ilustracji

11-08-2011

Komiks, plakat, portret to tylko niektóre z tematów, które będą opracowywane podczas warsztatów w Instytucie Teatralnym. W roli nauczycieli rysunku i ilustracji wystąpią: Agata "Endo" Nowicka, Bartek Arobal, Anna Halarewicz oraz Tymek Jezierski.

Ilustracja łączy w sobie elementy grafiki użytkowej i sztuki. Jej twórcy posiadają własny, rozpoznawalny styl. Prace Endo, Jezierskiego i innych artystów są wykorzystywane w reklamie, a w magazynach zastępują fotografie. Techniki, którymi posługują się ilustratorzy są rozmaite. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z większością z nich - łącząc je i dobierając najbliższe swojemu stylowi, bawiąc się i eksperymentując.

Program warsztatów obejmuje zagadnienia podstawowe takie, jak zasady proporcji i perspektywy, konstruowanie postaci, portet, komiks, plakat, dobór narzędzi. Warsztaty stanowią źródło cennej wiedzy, umiejętności i inspiracji dla osób które chcą zajmować się ilustracją i poznawać jej tajniki.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom opiekę artystyczną i pedagogiczną, podstawowe przybory do pracy oraz materiały dodatkowe: slajdy, filmy, magazyny.

Na zakończenie warsztatów odbędzie się ocena prac i rozdanie dyplomów.

Informacje o prowadzących:

Agata "Endo" Nowicka - Rysowniczka, autorka (wspólnie z Bartkiem "belle" Felczakiem) pierwszego w Polsce bloga rysunkowego, na którym zamieszcza swoje komiksy (najczęściej zawarte w jednym kadrze). Jej rysunki, których bohaterką jest często ona sama, przedstawiają zwykle codzienne sytuacje i w pełen gorzkiego humoru sposób komentują rzeczywistość. Jest autorką okładek "Lampy", ilustracji w "Ha!arcie", "Elle" i "Aktivist Exklusiv", plakatów (m.in. do spektaklu "From Poland with Love" w reżyserii Michała Zadary oraz filmu "Oda do radości"). W 2005 roku jej rysunki po raz pierwszy ukazały się w zagranicznych magazynach - kanadyjskim "Eat Your Friends" i nowojorskim "NY Walker".

Bartek Arobal - Studiował politologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współpracował z takimi magazynami jak "A4", "Bluszcz", "Dik Fagazine", "Exklusiv", "Glamour", "PANI". Swoje ilustracje publikuje również w zagranicznych czasopismach: "Crushfanzine" (USA), "Lube" (Hiszpania) i "The End Magazine" (Włochy). Ostatnio jego prace można było oglądać m.in. na wystawach: "Rośnie Ochota" (portrety dzieci z warszawskiej dzielnicy Ochota), "Włosy" (serie prac o tym, jak włosy kształtują osobowość i wizerunek pop artystów). Jesienią 2009 roku nakładem Latarnika ukazała się pierwsza zilustrowana przez niego powieść - "Omega" autorstwa Marcina Szczygielskiego. Od stycznia 2010 roku współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie jako plakacista (dotychczasowe realizacje: "Madame Bovary", "Don Kiszot", "Klub Polski", "Glissando", "Plac Apokalipsa"). Jest też autorem okładki książki "Persona" Krystiana Lupy.

Anna Halarewicz - Absolwentka Wydziału Grafiki na ASP we Wrocławiu. Jako ilustratorka współpracuje z najważniejszymi polskimi magazynami, m.in. "Twoim Stylem", tworząc estetyczne, lekkie rysunki piórkiem lub akwarelami, przedstawiające piękne kobiety w oszałamiających kreacjach. W opozycji do prac zleconych znajduje się jej osobista twórczość rysunkowa i malarska, dla której inspiracją jest przerysowany świat mody, zniewalający swoje ofiary obietnicą szczęścia, ostatecznie sprowadzający je do roli ofiar i niewolników. Z gmatwaniny plam i linii wyłania się obraz człowieka zdekomponowanego, przytłoczonego pogonią za najnowszymi trendami.

Tymek Jezierski - Rysownik, ilustrator, plakacista. Jego prace ukazują się regularnie w wielu polskich czasopismach. Jest współautorem komiksu o powstaniu warszawskim i autorem plakatów reklamujących koncerty odbywające się Klubokawiarni Chłodna 25. Projektuje także elementy graficzne mieszkań i przestrzeni komercyjnych.

Czas: 12-14 sierpnia 2011, godz. 10:00 -18:00.
Miejsce: Instytut Teatralny, Warszawa.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są mailowo (info@fashionproject.pl) i telefonicznie (+48 507 103 644).powrót