1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje

10-05-2011

Nowy polski przegląd teatralny ma ambicje nawiązania do najlepszych tradycji scen alternatywnych i laboratoryjnych. W pierwszej odsłonie bydgoskich Innych Sytuacji wystąpi sześć grup - z Danii, Niemiec i Polski. Wśród nich znajdą się legendy: duński Odin Teatret, niemiecko-rosyjskie Derevo oraz Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia, który otworzy festiwal "Macbethem".

Polskie widowisko w reżyserii Grzegorza Brala jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company z Londynu. Artystyczny dialog z tekstem Szekspira stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji mistrza dramatu i odnalezienia korzeni tragedii. Teatr Pieśń Kozła znajduje się w ścisłej czołówce europejskich scen awangardowych. Jest zdobywcą teatralnego Oscara - Fringe First na Edinburgh Festival [2004] czy Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych [2003].

"Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka - aktora na scenie - mówi dyrektor programowy festiwalu Andrzej Stróż. - Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor - człowiek."

Oczekiwanym wydarzeniem jest również przedstawienie duńskiego Odin Teatret pod tytułem "Ester's Book", przygotowane przez artystkę tej sceny, aktorkę, reżyserkę, nauczycielkę i pisarkę Iben Nagel Rasmussen. Jest to historia życia matki reżyserki, która ostatnie lata spędza w domu spokojnej starości, gdzieś na duńskiej prowincji. Historia matki jest dla Rasmussen okazją do poruszenia tematów ogólnoludzkich. Odin Teatret jest od powstania w 1964 roku, uznawany za jedną z najlepszych grup teatru awangardowego na świecie. Założyciel sceny, Eugenio Barba był przez kilka lat współpracownikiem i uczniem Jerzego Grotowskiego.

"Ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje. To co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem"- wypowiedział się kiedyś Eugenio Barba, z czego wyimek posłużył jako nazwa bydgoskiego festiwalu."

Niemiecko-rosyjska scena Derevo z Drezna pokaże sztukę "Harlekin" ["The Fight of the Harlekin with His Own Shadow in Search of the Barrel of Wine and the Eternal Life"]. Podczas premiery na festiwalu w Edynburgu krytycy podkreślali niesamowite połączenie w nim emocji dobra i zła: "Złowrogie piękno to znak firmowy Dereva" - pisał krytyk Brian Donaldson. Derevo zyskało rozgłos w całej Europie i zdobyło wiele prestiżowych nagród teatralnych. Bezsłowne przedstawienia Dereva oryginalnie łączą w sobie różne style i teatralne tradycje.

Ponadto wystąpią jeszcze trzy polskie sceny awangardowe. Z Wrocławia przyjedzie autorski monodram Macieja Adamczyka, współtwórcy Teatru Porywacze Ciał. Jego "Very" to historia Polaka oczekującego w komisariacie angielskiej policji na przesłuchanie, które nigdy nie nadchodzi. I z tej bezradnej samotności zaczyna snuć się opowieść.

Teatr Brama z Goleniowa przywiezie widowisko-koncert "Uczucie w dźwięku - Apoteoza". Istniejący od 1996 roku zespół czerpie swój repertuar głównie z autorskich pomysłów, często komentujących naszą rzeczywistość.

Z kolei "Król kier znów na wylocie" z warszawskiego Studium Teatralnego jest sceniczną adaptacją prozy Hanny Krall. Opowiada historię młodej Żydówki, która po ucieczce z getta w czasie drugiej wojny światowej udaje Polkę i Niemkę, chcąc odnaleźć i wyciągnąć swojego męża z obozu koncentracyjnego. Zespół kierowany przez Piotra Borowskiego istnieje od 1995 roku. Stawia sobie za cel docieranie do najszerszych warstw teatromanów, a zwłaszcza do młodego pokolenia.

Bydgoszcz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, pokazy: 7-10 maja 2011powrót