10. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

05-05-2011

Fotofestiwal to okazja, by zapoznać się z najnowszymi odkryciami i zjawiskami we współczesnej fotografii. Jubileuszowa dziesiąta edycja festiwalu proponuje dwie wystawy kuratorskie, wystawę w przestrzeni miejskiej, kilkanaście pokazów indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych i różnorodne wydarzenia towarzyszące i niezwykłą atmosferę twórczego spotkania.

Centralnym punktem Fotofestiwalu 2011 są dwie wystawy: "Out of Life / Poza życiem" oraz "Out of Mind / Poza umysłem", odbywające się w Willi Grohmana (ul. Tylna 9/11). Obydwie wyrosły z zainteresowania człowiekiem, jego relacją ze współczesnym światem, społeczeństwem i samym sobą. Opowiadają o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.

Wystawa "Out Of Mind", której kuratorką jest Celina Lunsford, to przegląd prac 13 fotografów, którzy w niezwykły sposób opowiadają o sytuacjach wyjątkowych. Prezentowane prace nawiązują do tradycji dokumentu, część z nich jest inscenizowana, inne powstały przy użyciu komputera. Artyści wykorzystują różne techniki i procesy: ambrotypy (zdjęcia na szkle), film, muzykę, odbitki analogowe i wydruki atramentowe.

Wszystkie prace prezentowane na wystawie to niezwykłe opowieści, mieszające fakty z fantazją. Chiński artysta Maleonn stworzył komiczną postać pomidorogłowego podróżnika w czasie i fotografował go w Irlandii, gdzie sam spędził kilka tygodni jako artysta-rezydent. Phyllis Galembo fotografowała ręcznie robione kostiumy aktorskie i karnawałowe, głównie w Afryce i na Haiti, ale także amerykańskie przebrania powstające przy okazji Halloween. Wielkoformatowe portrety wyraźnie pokazują pomysłowość i fantazję, towarzyszące tradycji świętowania. Zaś Thorsten Brinkmann wykorzystuje gesty i oświetlenie przywodzące na myśl piętnastowieczne portrety weneckie. W swoich pracach sięga po rozmaite rekwizyty i materiały, tworząc kostiumowe satyry historyczne.

Z kolei wystawa "Out of Life" to studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy (Krzysztof Candrowicz i Niną Kassianou) poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki. Zadają widzą pytania: czy społeczeństwo informacyjne i kultura oparta na wirtualnej komunikacji przybliżają nas do siebie, czy oddalają? Czy maszyny, którymi się otoczyliśmy - komórki, laptopy, urządzenia do przenoszenia danych - ułatwiają nam życie, czy je komplikują?

Wśród wystaw towarzyszących znalazło się kilka niezwykłych premier fotograficznych, w tym najważniejsza - najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi dla Atlasu "Titarenko przedmiotem swoich wizualnych eksploracji uczynił najpierw rodzinny Petersburg, następnie Wenecję, Hawanę i ostatnio, co nie powinno być tu żadnym zaskoczeniem, Łódź. Patrząc na jego fotografie, gdzie w scenerii dziewiętnastowiecznej lub starszej wiekiem architektury, zarejestrowani w trakcie długich ekspozycji mieszkańcy to mniej lub bardziej rozmyte ślady ich fizycznej obecności, przywołać można stosowane przez Waltera Benjamina pojęcie 'aury', definiowanej przez autora 'Małej historii fotografii', jako: 'przejaw dali, bez względu na to, jak blisko dana rzecz może się znajdować'."

Ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, będzie wystawa "Energia czasu. Archiwum Dalkii" (w Muzeum Włókiennictwa) - niepokazywany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922-1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

Wśród wystaw towarzyszących warto wymienić także:

W programie Fotofestiwalu jest także kolejna edycja cyklu "Fabryka Fotografii" - przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne. Do udziału w przeglądzie portfolio zaproszono fotoedytorów, kuratorów oraz wydawców z całej Europy. A program slajdów został opracowany wspólnie z redaktorami fotograficznych magazynów internetowych: "1000 Words Magazine", "Lapsus Magazine" i "Poncz Magazine".

Fotofestiwal 2011 trwa od 5 do 15 maja.powrót