100. rocznica podpisania Deklaracji Balfoura. Uroczystości w Radomsku

02-11-2017

Radomsko, 02.11.2017. Wiceminister kultury Jarosław Sellin (L) oraz Rachel Lea Kesselman (P) z Kesselman Museum, na uroczystości związanej z 100. rocznicą podpisania deklaracji Balfoura, autor zdjęcia Grzegorz Michałowski/PAP
fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Radomsko, 02.11.2017. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przed pomnikiem Pamięci Likwidacji Getta, oddał hołd 14000 Żydów deportowanych z Radomska do Treblinki. autor zdjęcia Grzegorz Michałowski/PAP
fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Radomsko, 02.11.2017. Wiceminister kultury Jarosław Sellin (2L), Rachel Lea Kesselman (L) z Kesselman Museum, Artur Hofman (2P) z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Polskich oraz poseł Anna Milczanowska (P) na uroczystości związanej z 100. rocznicą podpisania deklaracji Balfoura,autor zdjęcia Grzegorz Michałowski/PAP
fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Radomsko, 02.11.2017. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przed domem Cadyka w ramach uroczystości związanej z 100. rocznicą podpisania deklaracji Balfoura, 2 bm. w Radomsku. autor zdjęcia Grzegorz Michałowski/PAP
fot. Grzegorz Michałowski/PAP

 

- Deklaracja Balfoura była dla Żydów tak samo ważna, jak deklaracja Wilsona, że po I wojnie światowej musi powstać Państwo Polskie, dla Polaków – powiedział w Radomsku 2 listopada br. wiceminister kultury Jarosław Sellin w trakcie obchodów 100. rocznicy podpisania deklaracji Balfoura.  Dokument ten zapoczątkował długotrwały proces powstawania żydowskiego państwa.

Deklaracja Balfoura zapoczątkowała ważną dyskusję

- Deklaracja Balfoura rozpoczęła międzynarodową dyskusję na temat konieczności utworzenia państwa żydowskiego. Jej efektem, choć po wielu latach, było powstanie państwa Izrael. Państwa odgrywającego niezwykle ważną rolę w dzisiejszym świecie – powiedział podczas uroczystości w Radomsku wiceminister Jarosław Sellin. Podkreślił, że dla Żydów, którzy żyli wtedy w Polsce i na świecie, jak tych obecnie żyjących, deklaracja Balfoura była tak samo ważna, jak dla Polaków deklaracja sprzed 100 lat, którą złożył amerykański prezydent Woodrow Wilson o tym, że po I wojnie światowej musi powstać Państwo Polskie z dostępem do morza.

Wiceminister Sellin dodał, że dobrze się stało, że w Polsce o takiej rocznicy się pamięta.

- Jestem wdzięczny miastu Radomsko za zorganizowanie tych uroczystości – powiedział wiceminister i dodał, że „łączy nas nie tylko więź historyczna, ale i interesy gospodarcze, militarne”. Przywołał również słowa Jarosława Kaczyńskiego, że antysemityzm jest formą rasizmu, który zasługuje wyłącznie na potępienie, bo jest barbarzyńskim sposobem myślenia o innych ludziach.

Otwarte Muzeum Żydowskie

Zdaniem wiceministra Jarosława Sellina utworzenie w Radomsku „otwartego muzeum”, które upamiętnia żydowskich mieszkańców tego miasta i wydarzenia z nimi związane, było bardzo dobrym pomysłem.

- Dzięki tej inicjatywie, ktoś, kto interesuje się historią i przechodzi obok konkretnego budynku, miejsca, dowie się co tutaj było przed laty - powiedział wiceminister kultury.

Pierwsze w Europie „otwarte” Muzeum Żydowskie to inicjatywa Rachel Lea Kesselman - prezes oraz założycielki organizacji ‘Yiddele Memory’, której ojciec był mieszkańcem Radomska i ocalał z zagłady. Muzeum składa się na 50 tabliczek upamiętniających miejsca i budynki, z którymi związana jest historia ludności żydowskiej w Radomsku.

Uroczystości 100. rocznicy podpisania deklaracji Balfoura

Uroczystości rozpoczęły się 2 listopada w budynku miejscowego muzeum. Następnie ich uczestnicy obejrzeli „otwarte muzeum” upamiętniające ważne miejsca i wydarzenia związane z żydowskimi mieszkańcami Radomska.

Wiceminister Sellin odwiedził też m.in. dawną żydowską szkołę im. Joselewicza. Przed pomnikiem Pamięci Likwidacji Getta oddał hołd 14 tys. Żydów deportowanych z Radomska do Treblinki w październiku 1942 r.

Deklaracja Balfoura

Deklaracja Balfoura to list, który 2 listopada 1917 r. brytyjski minister spraw zagranicznych, lord Arthur James Balfour skierował do barona Waltera Rothschilda, przywódcy społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Dokument ten zapoczątkował długotrwały i przerywany okresowo proces powstawania żydowskiego państwa. Oryginał dokumentu znajduje się dziś w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie.

Źródło:/PAP, MKiDN/



powrót