100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora

08-04-2015

Tadeusz Kantor w pracowni,
 1973,
 Kraków,
 fot. Aleksander Jarosiński / Forum
Tadeusz Kantor w pracowni, 1973, Kraków, fot. Aleksander Jarosiński / Forum

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora – jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. 6 kwietnia br. przypadałą 100. rocznica jego urodzin.

Z okazji Roku Kantora MKiDN uruchomiło Program Teatr 2015 - Promesa: Tadeusz Kantor.  Celem priorytetu było zwrócenie uwagi na znaczenie twórczości i postaci Tadeusza Kantora dla kultury współczesnej oraz poszukiwanie i wspieranie inicjatyw, inspirowanych jego sztuką i biografią, w tym postrzegających jego postać w kontekście historycznym i artystycznym XX wieku. W jego ramach dofinasowanych zostało wiele wydarzeń o charakterze artystycznym, naukowym, edukacyjnym i wydawniczym. Ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Narodowy Instytut Audiowizualny uruchomi kolekcję monograficzną poświęconą Tadeuszowi Kantorowi.  Szczególnym wydarzeniem będzie film fabularny poświęcony jego życiu i twórczości. Ma on być nie tylko portretem wybitnego reżysera teatralnego, neoawangardowego artysty wizualnego, pisarza i scenografa, ale także pokazać Kantora jako charyzmatycznego człowieka. Film powstaje z inicjatywy NInA, we współpracy z TVP 2 i przy wsparciu PISF oraz Miasta Kraków. Ponadto na płycie DVD wydany zostanie najsłynniejszy spektakl Tadeusza Kantora „Umarła Klasa”. Poza filmem Andrzeja Wajdy, będącym wybitną dokumentacją spektaklu, wydawnictwo zawierać będzie też materiały dodatkowe w formie bookletu ze zdjęciami i tekstami. Spektakl będzie miał ścieżki dialogowe w kilku językach.

W ramach popularyzacji wiedzy o Kantorze i jego twórczości na całym świecie odbędzie się seria poświęconych mu wydarzeń. Bogaty program przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza obejmuje różnorodne działania, m.in. przekrojową retrospektywę dzieł Kantora w Săo Paulo, wystawę prac Kantora i innych współczesnych artystów polskich w Japonii, stworzenie i zaprezentowanie nowych dzieł inspirowanych jego twórczością w Stanach Zjednoczonych, konferencje naukowe oraz wydawnictwa - tradycyjne, jak i wykorzystujące nowoczesne środki medialne.

Specjalny program jubileuszowy przygotowała również Cricoteka, która jest partnerem lub współorganizatorem wielu projektów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oficjalna uroczysta inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin artysty odbędzie się 17 kwietnia br. Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy sztuki Marii Stangret i Tadeusza Kantora. 18 kwietnia br., Dom Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret-Kantor w Hucisku k. Gdowa otworzy swoje drzwi dla zwiedzających.  Szczegółowy program obchodów: www.news.cricoteka.pl/program-jubileuszowy-w-cricotece

Tadeusz Kantor- reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, teoretyk sztuki, aktor we własnych przedstawieniach, wykładowca krakowskiej ASP. Urodzony w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim w Tarnowskiem, zmarł w 1990 roku w Krakowie.  Tuż po II wojnie światowej współtworzył Grupę Młodych Plastyków (1945), a następnie, w okresie "odwilży", przyczynił się do reaktywowania przedwojennej Grupy Krakowskiej (1957). Z jego inicjatywy powstała również Galeria Krzysztofory, jedna z pierwszych powojennych galerii prezentujących sztukę aktualną. Był też żywo zaangażowany w organizację I Wystawy Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948). Dominującą, opiniotwórczą funkcję pełnił aż do momentu śmierci, która nastąpiła tuż przed premierą ostatniego spektaklu "Dziś są moje urodziny".powrót

Warto przeczytać