11. Tydzień Kina Hiszpańskiego

15-03-2011

Rusza 11. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego, podczas której zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy fabularne oraz dokumentalne z ostatnich lat, odzwierciedlające bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji Tygodnia będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego - w kręgach wielbicieli - awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Twórczość tych filmowców łączy nie tylko charakterystyczny, przerysowany styl: szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Wszyscy trzej są również przyjaciółmi w życiu prywatnym.

Festiwal otworzy najnowszy film Alexa de la Iglesii - "Hiszpański cyrk" ("Balada triste de trompeta"), który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2010 roku otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Quentina Tarantino, przewodniczącego jury. Film otrzymał również najwięcej nominacji, bo aż 15, do najważniejszych nagród filmowych Hiszpanii - Nagród Goya, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego reżysera.

W trakcie festiwalu widzowie będą mogli również obejrzeć:

"La isla interior" (reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2009), poruszający dramat o szaleństwie, ze wspaniałymi rolami Geraldine Chaplin i Antonia de la Torre, opowiadający o trójce rodzeństwa, których wieść o rodzinnych kłopotach zmusi do spotkania i do spojrzenia w głąb siebie.

"Lope" (reż. Andrucha Waddington, Hiszpania, Brazylia 2009) - pełna przygód historia miłosna o jednym z największych poetów i dramatopisarzy Złotego Wieku. Lope de Vega, żołnierz, artysta, ksiądz, mąż i amant jak nikt inny potrafił rozkochiwać w sobie kobiety. Hiszpańsko-brazylijska superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie opowiada o młodości dramatopisarza i początkach jego sławy.

"Bullying" (reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009), thriller poruszający problem, z którym boryka się młodzież na całym świecie, w ostatnich latach coraz bardziej nagłaśniany. Po śmierci ojca piętnastoletni Jordi przeprowadza się z matką do innego miasta, by zacząć tam nowe życie. Jednak przekraczając próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza mroczną granicę piekła.

"80 dni" ("80 egunean", reż. Jon Garaño, José María Goenaga, Hiszpania 2010). Wzruszająca historia dwóch przyjaciółek, których spotkanie po latach odrodzi zapomniane uczucia z młodości. Maite, po objechaniu całego świata i udanej karierze zawodowej, szuka spokoju w San Sebastian. Gdy zamężna Axun odkryje jej orientację seksualną, będzie musiała zmierzyć się z własnymi namiętnościami, stereotypami i decyzjami z przeszłości.

Tydzień Kina Hiszpańskiego zostanie zaprezentowany w następujących miastach:

Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.powrót