12. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

09-08-2011

Wakacyjny festiwal w Zwierzyńcu to przede wszystkim przegląd polskiej i zagranicznej kinematografii, spotkania, dyskusje i koncerty.

W ubiegłym roku na festiwalu było prezentowane kino z Republiki Południowej Afryki - spotkanie z filmami z kontynentu, którego produkcje są w Polsce mało znane. Podczas 12. edycji organizatorzy będą kontynuować odkrywanie tej kinematografii, tym razem jednak z państw z północy (cykl "Karawana z Maghrebu").

W cyklu "Syberyjskie klimaty" zostaną pokazane filmy urzekające majestatycznym pięknem tego zakątka świata, m.in. pokazywany na ostatnim Berlinale obraz "Syberia. Monamour" Sławy Rossa czy dokumenty Wojciecha Kasperskiego ("Nasiona", "Otchłań").

Model związków łączących zakochane pary zmienia się na naszych oczach. Ale ślub (czy wieńczące go wesele) to nadal jeden z tych szczególnych momentów, które przechowujemy w pamięci. W filmie jest to dodatkowo nośny motyw, po który sięgali najwięksi mistrzowie: Robert Altman, Andrzej Wajda, Ang Lee, Paweł Łungin, Baltasar Kormakur. W związku z tym na LAF powstał cykl "Zaproszenie na ślub i wesele", w którym zostaną pokazane m.in.: "Tuż po weselu" Susanne Bier, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego czy "Rosyjskie wesele" Pawła Łungina.

W ostatnich latach podczas festiwalu były prezentowane sylwetki rzadko goszczących na polskich ekranach twórców (Pupi Avati, Gianni Amelio, Marco Bellocchio). W tym roku swoją retrospektywę będzie miał Tinto Brass. Autor "Caliguli" i "Salonu Kitty" niezasłużenie cieszy się opinią skandalisty ze skłonnościami do pornografii. Dzisiaj jego filmy to klasyka i dobry moment, by zdjąć z jego twórczości grzeszne odium.

onadto w programie Letniej Akademii zostanie pokazana kinematografia naszych sąsiadów (cykl "Kino z Litwy"). Nie zabraknie też stałych pozycji ("Filmy w Sieci", "Klubowy karnet", "W polskim obiektywie"), replik zaprzyjaźnionych z LAF festiwali (Planet Doc Review, Krakowski Festiwal Filmowy, Żydowskie Motywy, Etiuda&Anima, Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Tegoroczny LAF to także bogaty przegląd najnowszych polskich filmów dokumentalnych ("Kiedyś będziemy szczęśliwi", "Hakawati", "Księżyc to Żyd"), jak i wcześniejszych, wielokrotnie nagradzanych obrazów należących już do klasyki pol­skiego dokumentu. Letnia Akademia Filmowa w cyklu "Seans z Maciejem Adamkiem" zaprezentuje wszystkie filmy tego reżysera: "I nie opuszczę Cię aż do śmieci" (1999), "Co dzień bliżej nieba" (2001), "Konkurs" (2002), "Życie przed tobą" (2003), "Powrót" (2003), "W drodze" (2005), "Jestem" (2004) oraz "Gry i zabawy dziecięce" (2010). Drugim retrospektywnym przeglądem twórczości innego dokumentalisty będzie "Seans z Maciejem Cuske", na którym zostaną pokazane wszystkie najważniejsze dokumenty reżysera, scenarzysty, współtwórcy grupy Paladino: "Cisza - Narodziny" (2003), "Kuracja" (2004), "Antykwariat" (2005), "Elektryczka" (2005), "Na niebie, na ziemi" (2008), "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił" (2008), "Daleko od miasta" (2011).

05.08.2011 - 15.08.2011powrót