13. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"

28-03-2011

O główną nagrodę - Laur Konrada, upamiętniający wybitnego inscenizatora polskiego teatru Konrada Swinarskiego - rywalizują młodzi reżyserzy, od których debiutu nie minęło więcej niż piętnaście lat. Wyłoni ich jury złożone z reżyserów: Iwony Kempy, Pawła Łysaka i Jerzego Stuhra (zarazem aktora), a także: scenografa - Barbary Hanickiej i lidera zespołu Kormorany - Michała Litwińca.

Każdy z pięciu jurorów ma do dyspozycji sakiewkę z dziesięcioma tysiącami złotych. Wręczać je będą najwyżej ocenionemu reżyserowi. "Laur Konrada" zdobywa ten, kto otrzyma nagrody co najmniej trzech sędziów. Obok profesjonalnego jury o przyznaniu nagród decydować będzie także pięciu widzów wyłonionych w styczniu przez komisję rekrutacyjną - co jest tegoroczną nowością.

Oprócz przedstawień konkursowych pokazywane są też mistrzowskie. Ponadto komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w regionie katowickim zgłasza do konkursu przedstawienie reprezentujące województwo śląskie.

Konkursowe zmagania zacznie "Amfitrion" w reżyserii Wojciecha Klemma ze Starego Teatru w Krakowie. Kolejne to: "Łysek z pokładu Idy" w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, "Solaris" w reżyserii Natalii Korczakowskiej z TR Warszawa, "Sprzedawcy gumek" w reżyserii Artura Tyszkiewicza z Teatru Imka z Warszawy i "Sen nocy letniej" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz z Teatru Polskiego z Wrocławia. Szóstym widowiskiem konkursowym jest "Iwona, księżniczka Burgunda", wystawiona przez węgierskiego reżysera Attilę Keresztesa w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Przedstawieniom konkursowym towarzyszą trzy mistrzowskie: "Migrena" w inscenizacji Anny Augustynowicz - pierwszej zwyciężczyni w historii festiwalu - z Teatru Współczesnego w Szczecinie; "Babel" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy; "Tango" Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie. Widowiska będą pokazywane w Teatrze Śląskim, Studiu Telewizji Katowice oraz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Po raz pierwszy festiwal "Interpretacje" odbył się w Katowicach w 1998 roku. Zwyciężyła wówczas Anna Augustynowicz. Kolejni laureaci to: Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa i Jan Klata. Były też festiwale, jak ubiegłoroczny, kiedy Lauru Konrada nie przyznano, bo żaden z reżyserów nie zdobył zdecydowanej przewagi.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek i Urząd Miasta Katowice, współorganizatorem - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Rynek 2, 40-951 Katowice

pokazy: 27 marca-2 kwietnia 2011powrót