14. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2010

04-10-2010

Magia teatru w niecodziennym wydaniu – tak organizatorzy zapowiadają doroczny, największy w Polsce przegląd różnych form scenicznych stosowanych w teatrze dla młodego widza. Na kilku scenach warszawskich teatrów będzie można zobaczyć 24 najlepsze przedstawienia zespołów m.in. z Niemiec, Włoch, Słowacji i Francji. Wszelkie bariery językowe będą usunięte.

W festiwalu Korczak 2010 biorą udział zawodowe zespoły z kraju i ze świata, które posługują się tradycyjnymi technikami teatralnymi, jak i te, które w do widowisk wprowadzają nowatorskie rozwiązania. Pokażą się teatry: plastyczne, lalek, animacji, pantomimy, tańca. Będą także happeningi, spotkania i warsztaty upowszechniające edukację teatralną. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych.

"Ten festiwal to ważne i potrzebne spotkanie tych wszystkich, którzy teatr dla dzieci i młodzieży uważają za wyjątkowo cenną formę kształtowania świadomości młodego człowieka – powiedział Maciej Wojtyszko, dyrektor honorowy festiwalu. - To radosna zabawa, ale i cenna nauka. Z roku na rok festiwal rozwija się i zmienia. Staje się coraz ważniejszym elementem życia kulturalnego Warszawy, a jego kolejne edycje przynoszą nowe wyzwania. Najważniejszym i niezmiennym przekonaniem wszystkich, którzy tej imprezie poświęcają czas i siły, jest pewność, że człowieka warto kształtować tak, aby chciał być osobowością twórczą; tak, aby nieustannie podejmował wysiłek samodzielnego myślenia. Brzmi to banalnie, ale stanowi fundament, bez którego ani nasz patron Janusz Korczak, ani kolejne pokolenia wychowawców i pedagogów nie zaczynały refleksji nad kształtowaniem społeczeństwa."

Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od dziesięciu lat prowadzi dyrektor Grażyna Karwowska-Winiarek.

"Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie podróż – zapowiada. - Wędrówka zawsze była żywiołem teatru. Od wieków wędrowne aktorskie trupy przemierzały drogi i gościńce, zdążając na spotkanie z widzami, którzy również licznie ściągali z różnych stron. Od wieków ekscytująca wieść 'Aktorzy przyjechali!' obiegała wsie i miasteczka, zapowiadając przeżycia, które na długo pozostawały w pamięci, a niejeden raz zostawiały trwały ślad, zmieniając życie człowieka. Jesteśmy po to, żeby te 'spotkania w drodze' - inspirować, organizować i ułatwiać."

Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania widowisk o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Podobnie jak w latach ubiegłych, festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy-Biura Kultury. Działania wsparte są przez Teatr Rampa, Teatr Lalka, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz agencję Public Relations ComPress S.A.

Warszawa, pokazy: 4-9 października 2010powrót