15. Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

21-07-2011

Prawie półtora tysiąca tancerzy z czterdziestu dwóch zespołów weźmie udział w 15. Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Pod względem liczby uczestników będzie to największy z dotychczasowych rzeszowskich festiwali. Pojawią się zespoły z szesnastu krajów świata. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć zespół taneczny Polacy Budziaka z Mołdawii.

Najliczniej reprezentowana będzie Kanada, która przedstawi dwanaście zespołów, z USA przyjedzie osiem. Ponadto Rzeszów odwiedzą zespoły - po jednym z Rumunii, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu i Niemiec, po dwa z Czech, Francji, Szwecji, Australii i Brazylii oraz cztery z Wielkiej Brytanii.

Widowisko rozpocznie się barwnym korowodem wzdłuż ulic miasta. Występy poza Rzeszowem będzie można obejrzeć w Iwoniczu, Sanoku, Jarosławiu oraz Tarnobrzegu.

W festiwalowym programie przewidziano wiele atrakcji dla publiczności. Liczne koncerty tańców i pieśni krajów zamieszkania oraz koncert galowy, który będzie zwieńczeniem obchodów 40-lecia rzeszowskich festiwali. W tym roku motywem przewodnim będzie polskie wesele. Na tę okazję wnętrze hali, gdzie wystąpią Polonusi, zostanie udekorowane w stylu głównej izby wiejskiej w chacie.

Nowym elementem będzie koncert powitalny "Na ludową nutę", w którym wystąpią polonijne kapele, słuchacze Polonijnego Studium Choreograficznego oraz rzeszowski zespół Resovia Saltans. Podczas trwania koncertu odbędzie się pokaz strojów ludowych z różnych regionów Polski.

W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy fotograficzne: "XX lat Stowarzyszenia Wspólnota Polska", "Rzeszów Miastem Festiwali Polonijnych" i "Polskie Gwiazdy pod Krzyżem Południa",pokazujące polskie dokonania w Australii. Ekspozycje można będzie oglądać w Hali na Podpromiu (głównym miejscu koncertów festiwalowych), Domu Polonii i w urzędzie marszałkowskim przez cały czas trwania festiwalu.

Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne warsztaty artystyczne z udziałem polskich choreografów, wystawy popularyzujące historię, kulturę i sztukę polską, konferencje naukowe o tematyce dotyczącej środowisk polonijnych, kiermasze, konkursy wiedzy o Polsce, a także występy regionalnych zespołów pieśni i tańca.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, w pierwszym miesiącu wakacji.

W tym roku potrwa od 21 do 28 lipca.powrót