16. Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne"

17-10-2011

Portugalskie przedstawienie "Żar" Leszka Mądzika rozpocznie, a koncert I, Culture Orchestra zakończy lubelski przegląd, włączony do Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

Tegoroczny festiwal kontynuować będzie długoletnią tradycję pokazów teatru rosyjskiego w kontekście zjawisk teatralnych w innych krajach. W tym roku - w państwach Partnerstwa Wschodniego. Najnowsza odsłona Konfrontacji Teatralnych w znacznej mierze zostanie poświęcona analizie przemian w teatrze zza wschodniej granicy. Program lubelskiego przeglądu pozwoli przeanalizować, gdzie teatry regionu wciąż znajdują się pod wpływem rosyjskiej estetyki, a gdzie nastąpiło zdecydowane zerwanie z tradycją. Uwidoczni się to zapewne na przykładach wystawień klasyków.

Na Konfrontacjach można będzie zobaczyć dwa przedstawienia Teatru Wolnego z Białorusi, w reżyserii Vladimira Shcherbana. Pierwsze - "Eurepica. Challenge" jest próbą stworzenia nowej europejskiej epopei na podstawie tekstów czternastu dramaturgów z różnych krajów, między innymi Szwecji, Francji, Hiszpanii, Turcji. Drugie widowisko - "Być jak Harold Pinter" powstało na podstawie twórczości dramaturgicznej angielskiego noblisty oraz listów więźniów politycznych z białoruskich więzień - porusza problem przemocy w relacjach międzyludzkich, społecznych, międzynarodowych.

Centrum Sztuki Współczesnej DAKH z Kijowa pokaże "Edypa. Psią klatkę", będącą nawiązaniem i artystycznym komentarzem do współczesnej sytuacji na Ukrainie. Przedstawienie powstało na podstawie mitu o Edypie oraz dramatu rosyjskiego pisarza Klima.

Gruziński Teatr Dramatu i Muzyki Vaso Abashidze przedstawi współczesną realizację "Makbeta" Szekspira z wykorzystaniem elementów akrobacji, gry świateł, projekcji wideo. Natomiast moskiewski Teatr Praktika pokaże "Babuszki", widowisko zbudowane z gawęd mieszkańców syberyjskich wiosek.

"Festiwal od kilku lat zapuszcza sondę na Wschód i nie zamierza stamtąd tak szybko wychodzić" - mówi Janusz Opryński, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie.

Polskę na festiwalu będzie reprezentować między innymi Teatr Ósmego Dnia, który pokaże przedstawienie "Osadzeni. Młyńska 1", powstałe we współpracy z pensjonariuszami aresztu śledczego w Poznaniu. TR Warszawa wystąpi z "Między nami dobrze jest", na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Natomiast przedstawienie "Niech żyje wojna!!!", inspirowane serialem "Czterej pancerni i pies", przywiezie Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha.

Można też będzie zobaczyć dokonania scen lubelskich - między innymi "Kamienie w kieszeniach" Sceny Prapremier In Vitro, "Braci Karamazow" w wykonaniu Teatru Provisorium, oraz "Turandot" grup neTheatre i Coincidentia. Wystąpią również uczestnicy zajęć prowadzonych przez Fundację Teatroterapii w Lublinie.

Festiwal to także koncerty. Pierwszego dnia w Teatrze Muzycznym w Lublinie będzie można usłyszeć artystów rosyjskich. Suitę Vladimira Martynowa "Children of the otter" wykona orkiestra kameralna Opus Posth, Akademicki Chór Mlada z Permu, zespół śpiewaków gardłowych Huun Huur Tu oraz solista Michail Stepanitch.

Tegoroczne Konfrontacje połączone zostały z odbywającym się w Lublinie od dwóch lat festiwalem dokonań artystów teatru ruchu i scen tańca. Tym razem w Festiwalu Maat "Peryferie ciała" można będzie zobaczyć między innymi trzy choreografie Mikołaja Mikołajczyka: "Waiting", "Z Tobą chcę oglądać świat", "Plaisir d'amour".

Ponadto w programie Konfrontacji znajdą się projekcje filmów i spotkania z artystami, reżyserami i krytykami teatralnymi.

Festiwal zakończy się w Filharmonii Lubelskiej koncertem I, Culture Orchestra. Wystąpi w nim 111 młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego. Zespół ten pod batutą Pawła Kotli, z solistą Peterem Jablonskim, wykona Suitę scytyjską Sergiusza Prokofiewa, IV Symfonię "koncertującą" Karola Szymanowskiego i V Symfonię d-moll Dymitra Szostakowicza. Orkiestra wystąpi później także w Kijowie, Berlinie, Brukseli, Londynie, Madrycie i Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne"
20-007 Lublin,
ul. Peowiaków 12

dyrektor: Janusz Opryński

tel. 81 536 03 18 (fax), 81 536 03 20powrót