16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

01-10-2010

W Warszawie rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 30 września w Salach Redutowych Teatru Wielkiego odbędzie się losowanie kolejności przesłuchań pianistów, a wieczorem - pierwszy z trzech uroczystych koncertów inauguracyjnych, poprzedzających etap konkursowych zmagań.

Przypadająca na 200. rocznicę urodzin kompozytora, w Roku Chopinowskim, konkurs od dawna zapowiadany był jako wyjątkowy. Cykl przesłuchań, koncertów towarzyszących oraz występów laureatów potrwa trzy tygodnie, do 23 października. Nad organizacją całości czuwa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Oficjalne otwarcie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie odbędzie się 2 października w Filharmonii Narodowej. Podczas uroczystego wieczoru nadzwyczajny recital na dwa fortepiany zagrają Martha Argerich i Nelson Freire. Wykonają arcydzieła Mozarta, Schuberta, Brahmsa i Bartóka. Wcześniej odbędą się dwa inne koncerty inauguracyjne. W czwartek, 30 września Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita z udziałem polskich solistów wykonają "Mszę C-dur 'Missa Solemnis Coronationis' " Józefa Elsnera oraz "Symfonię fantastyczną" Hectora Berlioza. W piątek, 1 października w Filharmonii Narodowej swój recital fortepianowy zagra Mitsuko Uchida, laureatka drugiej nagrody 8. Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku. Będzie to pierwszy koncert japońskiej artystki w Polsce od czasu wspomnianego sukcesu.

Podczas konkursu odbędą się także uroczystości związane z obchodami 161. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji Orchestre des Champs-Élysées pod kierownictwem Philippe'a Herreweghe zagra w Warszawie dwa koncerty - pierwszy 17 października w Kościele Św. Krzyża, drugi 18 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas obu występów zabrzmi, zgodnie z tradycją, "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Pierwszy etap przesłuchań konkursowych rozpoczyna się 3 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Do konkursu głównego, w wyniku przeprowadzonych w kwietniu tego roku eliminacji, spośród 209 kandydatów z 38 krajów zakwalifikowało się 81 uczestników. Polskę będzie reprezentować siedmioro młodych wykonawców - urodzony w Syrii Fares Marek Basmadij, Marek Bracha z Warszawy, Jacek Kortus z Poznania, Marcin Koziak z Krakowa, Joanna Różewska z Warszawy, Gracjan Szymczak z Wrocławia oraz Paweł Wakarecy z Torunia.

Najliczniejsza grupa zakwalifikowanych pianistów i pianistek pochodzi z Japonii (16 osób), Chin (13 osób, w tym 7 z Chińskiej Republiki Ludowej, 5 z Tajwanu i 1 z Hong Kongu) oraz Rosji (13 osób, w tym jedna z podwójnym, litewsko-rosyjskim obywatelstwem). Do przesłuchań konkursowych dostało się również 6 pianistów z USA, 4 osoby z Francji oraz z Korei Południowej, 3 z Izraela i Włoch, a także 2 z Australii i Ukrainy. W zmaganiach wezmą też udział reprezentanci Armenii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec i Szwajcarii. Niektórzy pianiści staną do konkursu po raz drugi: Ingolf Wunder (Austria), Yuma Osaki (Japonia), Esther Park (USA) i Hélène Tysman (Francja), Jacek Kortus (Polska).

16. Konkurs Chopinowski będzie się składał z trzech etapów i części finałowej. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędą się w kolejnych dniach trzy koncerty laureatów.

Grę młodych artystów będzie oceniać jury, którego członkowie są cenionymi na świecie pianistami koncertującymi. Będą to: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Martha Argerich, Dang Thai Son, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Fou Ts'ong, Nelson Freire, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Michie Koyama, Piotr Paleczny oraz Katarzyna Popowa-Zydroń. Do II etapu konkursu jurorzy mogą zaakceptować nie więcej niż 40 osób, a do III etapu - nie więcej niż 20 uczestników. Do finału może wejść tylko 10 osób. Po raz pierwszy w historii Konkursu uczestnicy będą mogli zapoznać się z punktacją przyznawaną im w kolejnych etapach.

Zmagania uczestników relacjonować będzie blisko sto tytułów oraz stacji radiowych i telewizyjnych z Francji, Niemiec, Danii, Japonii, Chin i USA. Każdego dnia na ulicach Warszawy będzie rozdawana przechodniom polsko-angielska gazeta konkursowa "Chopin Express", współwydawana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz brytyjski magazyn muzyczny "Gramophone".

Na uczestników Konkursu czeka sześć nagród regulaminowych. Laureat I nagrody otrzyma złoty medal, wieniec laurowy, tytuł zwycięzcy16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz występy z towarzyszeniem Nowojorskich Filharmoników 29 października w Filharmonii Narodowej oraz 4 stycznia 2011 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Oprócz nagród istnieje tradycja przyznawania tzw. nagród pozaregulaminowych. Nagrody pieniężne i rzeczowe fundowane i przekazywane są przez osoby prywatne, krajowe i zagraniczne instytucje oraz stowarzyszenia.

W tegorocznej edycji Konkursu szczególne ułatwienia zostały przewidziane dla osób niedosłyszących, które będą miały możliwość słuchać utworów kompozytora bezpośrednio na widowni. Umożliwi im to system komunikacji bezprzewodowej FM firmy Phonak (aparty będzie można bezpłatnie wypożyczyć). Osoby niedosłyszące będą miały również możliwość otrzymania darmowych wejściówek na przesłuchania konkursowe.

Warszawa, 30 września - 23 października 2010powrót