17. Lato Filmów

01-04-2011

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów". Tegoroczną edycję otworzy zdobywca Złotego Globu i Oscara 2011 w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, "W lepszym świecie", duńskiej reżyser Susanne Bier ("Bracia", "Tuż po weselu"). Pokaz festiwalowy będzie jednocześnie pierwszą prezentacją tego obrazu w Polsce.

"Lato Filmów" jest wydarzeniem poświęconym jednemu z najważniejszych, lecz często pomijanych elementów sztuki filmowej - scenariuszowi. Festiwal promuje najnowsze produkcje polskiej i światowej kinematografii, które wyróżniają się dobrze napisanymi i błyskotliwymi skryptami.

Najważniejszym punktem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem, w którym jury wyłania zdobywców Złotego oraz Srebrnego Pióra - nagród za najlepszy scenariusz. Od kilku lat "Lato Filmów” przyznaje także Pióro Mistrza, czyli nagrodę za całokształt scenopisarskiej twórczości, przyznawane nestorom polskiego kina. W tym roku odbierze ją Edward Żebrowski, ceniony polski scenarzysta i reżyser, wieloletni współpracownik Krzysztofa Zanussiego, twórca scenariuszy do filmów "Szpital przemienienia" (również reżyseria), "Pasja" (reż. Stanisław Różewicz) czy "W biały dzień" (reżyseria). "Lato Filmów" zaprezentuje retrospektywę siedmiu filmów napisanych lub wyreżyserowanych przez laureata. Piórem Mistrza zostali do tej pory uhonorowani tacy twórcy, jak: Tadeusz Chmielewski, Krzysztof Teodor Toeplitz, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Jerzy S. Stawiński, Józef Hen, Andrzej Mularczyk oraz Jerzy Janicki.

Na program tegorocznej 17. edycji "Lata Filmów” złożą się dwa konkursy:

- Międzynarodowy Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem, w którym o nagrodę będzie rywalizować dziewięć tytułów z Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji (w tym oscarowy "W lepszym świecie");

- Scenariuszowy Konkurs Filmów Krótko- i Średniometrażowych "Krótkie i Dobre", czyli pokaz 24 polskich produkcji, w wielu przypadkach docenionych i nagrodzonych na zagranicznych festiwalach (m.in. "Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera, "Smolarze" Piotra Złotorowicza czy "Przez szybę" Igora Chojny).

W sekcji "Panorama Kina Światowego" widzowie obejrzą najnowsze filmy fabularne i dokumentalne wyróżnione i prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych - m.in. "Fryzjerkę", najnowszy film niemieckiej reżyserki Doris Dörrie, "Flamenco, Flamenco" Carlosa Saury, "Cyrk Columbia" DanisaTanovicia, twórcy słynnej "Ziemi niczyjej", nagrodzonej Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 2002 roku, czy "Erratum" Marka Lechkiego.

Pod hasłem "Kino Rumuńskie w Cannes" zostaną zaprezentowane filmy nagradzane na festiwalu w Cannes od końca lat 50., w tym: głośny obraz Cristiana Mungiu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" czy "California Dreamin'" Cristiana Nemescu.

W sekcji "Najlepsze Scenariusze Sezonu" pojawią się m.in. produkcje o wysokich walorach artystycznych, które w ostatnim roku pojawiły się w kinach w ograniczonej liczbie kopii. Jest to okazja do obejrzenia takich filmów, jak: "Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia" tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula (zdobywca Złotej Palmy w Cannes 2010), "Ludzie Boga" Xaviera Beauvois'a, "Jej droga" bośniackiej reżyserki Jasmily Žbanić, "Miód" Semiha Kaplanoğlu (Złoty Niedźwiedź 2010 w Berlinie) czy "Wyśnione miłości" Kanadyjczyka Xaviera Dolana. W tej sekcji zostanie pokazane także polskie produkcje: "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Joanna" Feliksa Falka, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika, "Chrzest" Marcina Wrony, "Cudowne lato" Ryszard Brylskiego, "Huśtawka" Tomasza Lewkowicza, "Dwa Rembrandty w ogrodzie" Jerzego Śladkowskiego.

W kinie Luna 4 kwietnia odbędzie się pokaz specjalny "Greka Zorby" Mihalisa Kakogiannisa (1964). Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina, zdobywca trzech Oscarów (aktorka drugoplanowa, scenografia, zdjęcia) to opowieść o nieposkromionej pasji do życia, która staje się inspiracją dla innych.

W kolejnych tygodniach festiwal, pod hasłem "Lato Filmów w drodze", zawita do wybranych miast i kin należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Organizator Festiwalu: Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych "Ruchome Obrazy"

Warszawa, kino Luna, kino Wisła, 1 kwietnia - 7 kwietnia 2011powrót