18. Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

19-09-2012

"Nieskończona historia" i "Zbrodnia" uzyskały równorzędne nagrody zespołowe za najlepsze przedstawienia w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 18. września br., wzięła udział Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska.

Wiceminister Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że spektakle uczestniczące w konkursie są dowodem na to, że teatr polski ma się dobrze. "Ta dobra kondycja teatru to zasługa ludzi teatru i taki dzień jak dzisiaj to ich wielkie święto, bo pokazuje, że pasją, zaangażowaniem, miłością do tego, co się robi można osiągać wielkie cele" – zaznaczyła. Równocześnie ogłosiła nabór do kolejnej edycji konkursu, którego regulamin został podpisany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

fot. Marta Ankiersztejnfot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejnfot. Marta Ankiersztejn

W konkursie, powołanym przez Kazimierza Dejmka w 1995 roku, nagradzane są najciekawsze spektakle repertuarowe w polskim teatrze. Efektem jest stały wzrost liczby inscenizacji tekstów polskich autorów na rodzimych scenach. Do 18 edycji konkursu zgłoszono 104 spektakle z 68 teatrów.

Przyznano dwie równorzędne nagrody zespołowe za najlepsze przedstawienia konkursu dla spektaklu "Nieskończona historia" Artura Pałygi w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Powszechny im. Z. Huebnera w Warszawie) oraz dla przedstawienia "Zbrodnia" według scenariusza Michała Buszewicza w reż. Eweliny Marciniak (Teatr Polski w Bielsku-Białej).

Dwa równorzędne wyróżnienia w konkursie przyznano twórcom i wykonawcom przedstawienia "Komornicka. Biografia pozorna" (reż. B. Frąckowiak, HOBO Art Foundation, Scena Prapremier InVitro w Lublinie, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy) oraz realizatorom przedstawienia "Życie seksualne dzikich" (reż. K. Garbaczewski, Nowy Teatr w Warszawie).

Nagrodą za reżyserię przedstawienia "Zbrodnia" uhonorowano Ewelinę Marciniak;  a za reżyserię spektaklu "Nieskończona historia" - Piotr Cieplak.

Za tekst "Wnyk" wystawiony w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki uhonorowano Roberta Jarosza; za scenografię przedstawienia "Joanna szalona; Królowa" - Mirka Kaczmarka (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), a za scenografię przedstawienia "Nieskończona historia" - Andrzeja Witkowskiego (Teatr Powszechny im. Z. w Warszawie). Za muzykę nagrodzono Jana Duszyńskiego za przedstawienia  "Nieskończona historia" i "Życie seksualne dzikich".

Za rolę Cecylii w przedstawieniu "Zbrodnia" doceniono Jaśminę Polak (Teatr Polski w Bielsku - Białej). Nagrody przyznano też - za rolę Adama w przedstawieniu "Nieskończona historia" - Andrzejowi Mastalerzowi (Teatr Powszechny im. Z. Huebnera w Warszawie) oraz Markowi Kalicie za rolę Generała (Teatr IMKA w Warszawie).

Nagrodą im. Jana Świderskiego , przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich za rolę Suki Azy w przedstawieniu "Nieskończona historia" uhonorowano Elizę Borowską (Teatr Powszechny im. Z. Huebnera w Warszawie), za reżyserię przedstawienia "Generał" – Aleksandrę Popławską i Marka Kalitę (Teatr IMKA w Warszawie). Wyróżnieniem za reżyserię przedstawienia "Wnyk" uhonorowano Bogusława Kierca (Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki).

Nagrody przyznawało jury w składzie: Małgorzata Dziewulska (przewodnicząca), Anna Augustynowicz, Agnieszka Olsten, Zyta Rudzka, Jacek Kopciński i Zbigniew Majchrowski.

Szczegóły na stronie http://www.sztukawspolczesna.org/finalpowrót