18. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże

02-11-2011

W tym roku na festiwalu Rozdroże zostaną pokazane spektakle łączące taniec i ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi autorstwa twórców z Włoch i Warszawy.

Na program złożą się przede wszystkim pokazy dwóch par spektakli artystów z Włoch i Warszawy o zbliżonej formie i tematyce. Z jednej strony - przedstawienia teatru tańca zawierające refleksje natury psychologii społecznej i ewolucji kultury. Z drugiej strony - kameralne spektakle/instalacje stanowiące studium obrazu kobiety.

W tym roku podczas festiwalu wystąpi ceniony w Europie zespół Compagnia Virgilio Sieni z Florencji. 25 października w Teatrze Studio pokaże taneczno-plastyczny "Tristi Tropici" ("Smutek tropików"), spektakl inspirowany słynną książką antropologa Claude'a Levi-Straussa. Zespół wybitnego włoskiego choreografa po raz pierwszy gości w Polsce. Virgilio Sieni działa na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych. Kieruje centrum sztuki we Florencji. W swoich pracach łączy ekspresję tańca i ruchu z żywymi obrazami. Zaproszony na festiwal autorski spektakl "Tristi Tropici" to poetycka wizja niosąca refleksję na temat przemijania kultur. Spektakl miał premierę podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2010 roku. Od tego czasu przedstawienie było prezentowane m.in. na Biennale Tańca w Lyonie, festiwalu teatralnym "Bitef" w Belgradzie oraz festiwalu teatru i tańca "Spielzeit Europa" w Berlinie.

Teatr "mufmi" z Warszawy, kierowany przez choreografkę i tancerkę Annę Piotrowską, 29 i 30 października dwukrotnie zaprezentuje "Fall(ing) Ceil(ing)". Przedstawienie miało premierę w 2010 roku i było prezentowane podczas Polskiej Platformy Tańca 2010 w Poznaniu. W spektaklu bierze udział dziewięć tancerek. "Fall(ing) Ceil(ing)" prezentuje oryginalną wizję społecznych relacji międzyludzkich.

Na festiwalu odbędzie się również premiera filmu "InSide" (nakręcony z udziałem tancerki Aleksandry Borys) w reżyserii Anny Zuzanny Błaszczyk (4 listopada, CSW). Choreografię do obrazu stworzyła Renata Piotrowska. Film stanowi próbę studium samotności kobiety. Jednocześnie jest też efektem zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i ruchu kamery. Tego samego wieczoru zostanie pokazane wideo-dance "Kyo" włoskich artystów: tancerki Cateriny Genty i kompozytora Marca Schiavoniego. Film stanowi poetycką impresję na temat obrazu kobiecego ciała.

Podczas festiwalu zostanie pokazany autorski spektakl/instalacja "Unknown.Seans" aktorki, choreografki i tancerki Renaty Piotrowskiej. Przedstawienie zostanie pokazane dwukrotnie 5 listopada z udziałem Joanny Leśnierowskiej. W tym przedstawieniu, złożonym z serii ożywianych ruchomym światłem obrazów, artystka pokazuje ulotność i względność potocznej percepcji rzeczywistości.

Włoska tancerka i choreografka Paola Bianchi z Rimini zaprezentuje 9 listopada autorską, taneczno-plastyczną "Duplicę" stworzoną w 2010 roku - studium ruchu kobiecego ciała poddanego grze światła i cienia. Artystka będzie po raz pierwszy gościć w Warszawie. Paola Bianchi tworzy spektakle łączące ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi. W latach 80. tańczyła w zespole Anny Sagni. W 1994 roku założyła zespół Agar. Jest także autorką kilku filmów wideo oraz wideo-instalacji. Spektakl "Duplica" był prezentowany m.in. na festiwalach MILANoLTRE 2010 w Mediolanie, Incanti Festival 2010 w Turynie, DaTo Danza 2010 - Sesto Fiorentino we Florencji oraz Teatri di Vetro 5 Festival 2011 w Rzymie.

Interdyscyplinarny festiwal Rozdroże organizowany jest od 1994 roku. Prezentuje twórczość artystów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuk wizualnych. Do udziału zapraszani są wybitni artyści z zagranicy, co roku z innego kraju lub regionu, których twórczość cechują istotny przekaz duchowy, wysoki poziom artystyczny i nowatorstwo. Prace zagranicznych artystów konfrontowane są z dokonaniami warszawskich twórców, działających w tym samym obszarze sztuki.

Program festiwalu:

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim. 18. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże" odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim i Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie w dniach 24 października - 9 listopada.powrót