18. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2011"

09-02-2011

"Prowincjonalia" mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej. "Prowincjonalia" często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.

Do konkursu przyjmowane są fabuły długo- i krótkometrażowe, zrealizowane w okresie od 28 stycznia 2010 do 9 lutego 2011 oraz filmy dokumentalne z ostatnich dwóch lat.

Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Patronem duchowym festiwalu jest "Jańcio Wodnik", filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Cechą szczególną "Prowincjonaliów" jest ich otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: "Anioł w Krakowie" Artura Więcka "Barona" i "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Począwszy od dziewiątej edycji festiwalu program wzbogacono o dwa cykle filmowe - "Prowincje świata", w którym prezentowane są dzieła z różnych obszarów kulturowych m.in. z Kenii, Hiszpanii, Argentyny, Chin, Gruzji i Turcji oraz cykl "Porozmawiajmy o przyszłości", filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Tradycją Festiwalu jest również przyznawanie nagród honorowych za całokształt twórczości. Dotychczas otrzymali je m.in.: Jan Jakub Kolski, Franciszek Pieczka, Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz, Kazimierz Karabasz czy Janusz Morgenstern. W tym roku nagrodę odbierze Janusz Majewski, reżyser, scenarzysta, scenograf, aktor.

Oprócz pokazów i spotkań z twórcami, festiwalowi towarzyszą m.in. panele dyskusyjne czy koncerty zespołów muzycznych.

Września, 9 lutego - 12 lutego 2011powrót