19. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

04-05-2011

W województwie kujawsko-pomorskim będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie muzyczne. W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni spotkają się młodzi pianiści z wielu zakątków świata, aby zaprezentować swoje umiejętności przed wybitnym jury.

Ideą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni jest wspólne przeżywanie muzyki przez młodych pianistów, wymiana doświadczeń i porozumienie ponad różnicami kulturowymi dzięki uniwersalnemu językowi, jakim jest muzyka.

Tegoroczny Konkurs zyskał szczególną rangę dzięki zainteresowaniu takich postaci ze świata muzyki jak Kevin Kenner z londyńskiego Konserwatorium, Louise Samson z Club Musical de Québec z Kanady, wykładowców z Konserwatorium z Pampeluny czy wybitnych profesorów polskich uczelni - Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Wrocławiu i Poznaniu.

Również młodzi obiecujący artyści angażują się w to przedsięwzięcie. Paweł Wakarecy - ubiegłoroczny Laureat Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - jest życzliwym "rzecznikiem" Konkursu w Szafarni - kiedyś on sam w nim startował, wie jak ogromną szansę daje młodym pianistom. Swoim recitalem otworzy plenerowy Koncert Laureatów 8 maja.

Cały konkurs 5 maja zainauguruje Kevin Kenner recitalem fortepianowym.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży organizowany jest przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni, instytucję kultury województwa kujawsko-pomorskiego. Idea szafarskich Konkursów Pianistycznych narodziła się w 1992 roku. Wtedy odbył się pierwszy konkurs o zasięgu krajowym, kolejne miały już charakter międzynarodowy. Dla wielu młodych pianistów były pierwszym krokiem do muzycznej kariery.

W skład jury Konkursu wchodzą wybitni pianiści i pedagodzy z Polski i z zagranicy. Biorą w nim udział młodzi pianiści w wieku od 6 do 18 lat, swój program prezentują w czterech kategoriach wiekowych. Konkurs jest otwarty dla pianistów nie będących uczniami Państwowych Szkół Muzycznych.

Do tegorocznego, 19. Konkursu zakwalifikowało się pięćdziesięciu pięciu młodych pianistów. Uczestnicy przyjadą do Szafarni z całej Polski, ale także z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Japonii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Palestyny, Azerbejdżanu, Islandii i Włoch. W ciągu trzech dni przesłuchań prezentować będą swoje umiejętności przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie i pedagodzy z Polski, Hiszpanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Holandii.

Skład jury:

19. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni odbędzie się w dniach 5-8 maja 2011. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Hiszpanii, Angel Tellechea Goyena oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki.powrót