1980

16-09-2010

Projekt "1980" na Krakowskim Przedmieściu Warszawa, 16 września - 22 września 2010

Projekt "1980" powstał, aby przypomnieć, że polityka bez sztuki i kultury umiera szybko. Sztuka jest motorem przemian, w wyobraźni reżyserów, pisarzy, artystów rodzą się scenariusze, idee, pomysły, które z obrazów, tekstów, przedstawień wkraczają w życie. Tak było w latach 1978-1980 - filmowe, rysunkowe, plakatowe, obrazowe podpowiedzi zza kulis wsączały w podświadomość potrzebę innego świata, ośmieszały totalitaryzm, gryzły, bawiły, proponowały rozwiązania. Wydarzenie jest częścią obchodów 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Od 16 do 22 września warszawskie Krakowskie Przedmieście zamieni się w uliczną galerię.

Projekt "1980" to przede wszystkim przegląd kulturalno-polityczny, ale także próba uświadomienia, że wszystko wokół nas jest zapowiedzią nowych zmian - nowych idei, pomysłów, zdarzeń, klęsk i sukcesów. Zwraca szczególną uwagę na trzy dziedziny kultury wizualnej, które są najbliżej polityki i życia społecznego: film, plakat i obraz prasowy (dzisiaj także internetowy). W filmie, plakacie, rysunku, fotografii odbijają się, czasem jak w krzywym zwierciadle, czasem jak w rzetelnym dokumencie, wielkie idee i ważne wydarzenia.

Założenia Projektu opierają się na kalendarium wydarzeń, wybrane zdarzenia pełnią rolę "spisu treści", księgi pamięci tego czasu. Kontynuacją Projektu "1980" będzie filmowo-artystyczny Projekt "1981" w 2011 roku, a podsumowaniem obu będzie publikacja książki-albumu, multimedialnego pamiętnika, w którym także te oraz inne ważne ślady znajdą swoje miejsce.

W czwartek, 16 września o godz. 18.00 w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obędzie się inauguracja Projektu z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Honorowego Patrona projektu, Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza. Spotkanie poprowadzą: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Ksawery Piwocki. Będzie to początek artystyczno-filmowego spaceru po Krakowskim Przedmieściu, który potrwa do 22 września. Wystawę najlepszych plakatów polskich twórców z lat 1979-1980 zorganizowaną we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie obejrzeć można będzie na "płotach" przed ASP i PISF. Na sześciu ekranach zostanie wyświetlona Epopeja Filmowa, czyli fragmenty filmów fabularnych, dokumentalnych, animacji, które przeplatać się będą z rysunkami, fotografiami, obrazami, relacjami z wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Cztery słupy ("świadkowie") stojące na Krakowskim Przedmieściu przypomną "aktorów" tamtych wydarzeń. "Przewodnikami" będą: Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda; Czesław Miłosz i Edward Dwurnik; Henryk Tomaszewski i Marek Rostworowski. Ścieżkę retrospekcji wyznaczą też postaci z obrazów Edwarda Dwurnika "Robotnicy'80".

W sobotę, 18 września o godz. 12.00 rozpocznie się Malowanie Muralu Projekt "1980" Trzydzieści Lat Później - w oku kamer na Krakowskim Przedmieściu na zbudowanej ścianie.

Również w sobotę o godz. 16.00 organizatorzy czekają też na zdjęcia z 1980 roku. W bramie Akademii Sztuk Pięknych zostanie ustawiony skaner, przenoszący na wielki ekran fotografie - zdjęcia rodzinne, pamiątkowe, osobiste, dokumentalne z 1980 roku. Prezentacja fotografii odbędzie się w sobotę (do godz. 21.00) i w niedzielę, 19 września w godzinach 12-18.

Krakowskie Przedmieście stanie się ulicą filmów, zobaczyć będzie można najważniejsze tytuły tamtych lat: obrazy Stanisława Barei, Feliksa Falka, Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Janusza Kijowskiego, Andrzeja Kondratiuka, Wojciecha Marczewskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Szulkina, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego.

Zostaną też pokazane plakaty: Henryka Tomaszewskiego, Andrzeja Czeczota, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Krauzego, Lecha Majewskiego, Jana Młodożeńca, Marcina Mroszczaka, Andrzeja Pągowskiego, Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Mieczysława Wasilewskiego.

Pokazy multimedialne uzupełnią rysunki: Juliana Bohdanowicza, Andrzeja Czeczota, Zygmunta Januszewskiego, Andrzeja Krauzego. Komentarze cenzury zacytowane z rysunkami ukażą siłę rażenia sztuką.

Do "Przewodnika" po Projekcie "1980" prezentowanego na ekranach wykorzystano m.in. zdjęcia archiwalne z zasobów: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Polskiej Agencji Prasowej, Wydawnictwa Arkady. Znaczna część pochodzi ze zbiorów i kolekcji prywatnych (fotografie, rysunki, wycinki prasowe) oraz archiwów artystów i fotografów. Wykorzystano strony z tygodników: "Kultura", "Szpilki" oraz dziennika "Trybuna Ludu" z 1980 roku.

Projekt "1980" zrealizowany został przez Studio KT, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Akademię Sztuk Pięknych, wg pomysłu i koncepcji Krzysztofa Tchórzewskiego i Doroty Folgi-Januszewkiej przy współpracy zespołu artystów, projektantów, realizatorów, historyków sztuki. Zespół realizacyjno-autorski: Krzysztof Baumiller, Paweł Deliś, Edward Dwurnik, Olaf Eysmont, Dorota Folga-Januszewska, Maciej Z. Januszewski, Marta Kosnowska, Dorota Kozielska, Maria Kurpik, Antoni Sambor, Maryla Sitkowska, Krzysztof Tchórzewski.powrót