2. Festiwal Czesława Miłosza

09-05-2011

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona twórczości noblisty, wieczory poetyckie, koncerty i panele znalazły się w programie 2. Festiwalu Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", który 9. maja br. rozpoczął się w Krakowie. Jest on kulminacją ustanowionego przez Sejm RP Roku Miłosza.

Organizatorami Festiwalu Czesława Miłosza są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Gośćmi imprezy będzie blisko 200 pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Miłosza, wśród nich noblista Derek Walcott i wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla chiński poeta Bei Dao.

Festiwalowi towarzyszyć będą: przegląd filmów dokumentalnych, pokazy multimedialne oraz prezentacje książek (m.in. biografii Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka). Podczas wtorkowego wieczoru wspomnień o Czesławie Miłoszu mówić będą m.in. Aleksander Fiut, Jane Hirshfield, Adam Michnik, Tomas Venclova, Helen Vendler i Adam Zagajewski. Do przewodniego hasła festiwalu "Rodzinna Europa" nawiązywać będą dyskusje panelowe. W piątek podczas gali w Operze Krakowskiej po raz siódmy wręczona zostanie Nagroda Transatlantyk dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej zagranicą. Na zakończenie festiwalu - 15 maja - w Filharmonii Krakowskiej z koncertem kompozycji do wierszy Miłosza wystąpi Aga Zaryan z przyjaciółmi.

Obchody Roku Miłosza będą się odbywać w wielu polskich miastach, a także na Litwie, w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Rosji. 30 czerwca – w przeddzień objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - przypadnie setna rocznica urodzin Czesława Miłosza.powrót