22. Europejskie Dni Dziedzictwa

15-09-2014

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

„Dziedzictwo – źródło tożsamości”- to hasło 22. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich uroczysta inauguracja nastąpiła 13 września br. w Parku Mużakowskim w Łęknicy. Szczegóły przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Głównego Konserwatora Zabytków, Sekretarza Stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego, która odbyła się 11 września w. Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Miejsce inauguracji jest nieprzypadkowe. W tym roku przypada 10. rocznica wpisania Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznania Parku przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.

„Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do przypominania i mówienia o naszej tradycji i tożsamości. To także ciekawy pomysł na spędzenie czasu w kontakcie z zabytkami, które niejednokrotnie są otwarte dla zwiedzających tylko podczas tego wydarzenia”, powiedział w trakcie konferencji Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

Dla uczestników inauguracji przygotowano wiele atrakcji m.in. Piastowski Turniej Rycerski, koncerty regionalnych zespołów śpiewaczych, stoiska z produktami regionalnymi i rzemiosłem artystycznym oraz wiele innych

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 r. Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

22. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tradycyjnie odbędą się w drugi i trzeci weekend września. Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie www.edd.nid.plpowrót