28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

24-11-2010

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! wystartuje 6 grudnia. Podczas imprezy będzie można zobaczyć ponad 110 produkcji z całego świata. To niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć zarówno ciekawe kino europejskie, niezależne produkcje amerykańskie, jak i obrazy nieco bardziej egzotyczne, zrealizowane w Nowej Zelandii, Kolumbii czy Indonezji.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to jeden z najstarszych festiwali w Polsce i jedyna w naszym kraju tak duża impreza poświęcona filmom dla młodych. Rozpocznie się w poniedziałek, 6 grudnia, i potrwa tydzień. Informacje o poszczególnych filmach widzowie znajdą na stronie internetowej Festiwalu . Warto nadmienić, że wśród prezentowanych tytułów znajdą się obrazy nagradzane na międzynarodowych imprezach filmowych, m.in. Do szpiku kości – Grand Jury Prize w Sundance, nagroda CICAE (Międzynarodowej Federacji Kin Studyjnych) Berlinale, Jak chcę gwizdać to gwiżdżę – Srebrny Niedźwiedź Berlinale, Gniewny człowiek – nagroda specjalna jury, UNICEF i nagroda publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, DZIECI Z DIYARBAKIR – Nagroda Jury Młodych na festiwalu w San Sebastian, SAMSON I DALILA – Złota Kamera dla reżysera Warwicka Throntona w Cannes oraz nagroda im. Johna Schlesingera w Palm Springs, MOJE SAMOBÓJSTWO – Kryształowy Niedźwiedź Berlinale 2009 i 11 innych nagród na znaczących, światowych festiwalach, SZUKAJĄC ERICA (reż. Ken Loach) – Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes.

Najważniejszą częścią Festiwalu Ale Kino! jest KONKURS, który obejmuje 75 filmów. W konkursowe szranki staną także filmy polskie: Matka Teresa od kotów Pawła Sali oraz 10 filmów krótkometrażowych, m.in. Kinematograf Tomasza Bagińskiego, Dar Skarbnika Roberta Turło, Danny Boy Marka Skrobeckiego. Filmy będą walczyły o nagrodę Złotych Koziołków w czterech kategoriach. Natomiast laureatów PLATYNOWYCH KOZIOŁKÓW, nagrody organizatorów, ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 listopada 2010 roku w Poznaniu. Wśród laureatów są: TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film MAGICZNE DRZEWO oraz Vàclav Vorlíček.

GOŚCIE FESTIWALU

Festiwal Ale Kino jest także miejsce spotkań twórców filmowych, aktorów oraz organizatorów innych międzynarodowych imprez filmowych. W tym roku swój przyjazd zapowiedzieli, m.in. reżyserzy: Bruce Webb („To, co najważniejsze”), Ineke Houtman („Indianin”), Christian Lo („Rafiki”), Kaspar Munk („Przytul mnie”), Paweł Sala („Matka Teresa od kotów”) i Anna Kazejak („Skrzydlate świnie) oraz Václav Vorlíček, legendary czeski reżyser, laureat tegorocznych Platynowych Koziołków. Na festiwalu będą obecni także młodzi aktorzy występujący w prezentowanych filmach, m.in.: Dominik Bąk („Skrzydlate świnie”), Eugene Byrne („To, co najważniejsze”) oraz aktorzy dziecięcy Live Maria Runde („Rafiki”) i David Huerten („Powrót Krokodyli”).

ALE KINO! DZIECI – MULTIKINO 51

Filmy dla dzieci prezentowane będą w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi). Nowością tegorocznego festiwalu są pokazy Ale Kino! z Rodziną , czyli popołudniowe i weekendowe pokazy filmów wybranych z myślą o całej rodzinie. Prezentowane będą obrazy wzruszające, zabawne, ale także inspirujące do rozmowy, m.in. „Król sokołów” (11 grudnia, godz. 12.30) w reżyserii Václav Vorlíčka, twórcy kultowego serialu telewizyjnego „Arabela”. W programie także: „Patyk” (8 grudnia, godz.17), „Rafiki” (9 grudnia, godz.17), „Sekret Eleonory” (10 grudnia, godz. 17), „Sekret Noemi” (11 grudnia, godz. 10), „Najpiękniejsze filmy animowane dla dzieci – Ale Kino! 2010” (12 grudnia, godz. 10) oraz „Indianin” (12 grudnia, godz. 12.30).

KONKURS

W KONKURSIE filmów aktorskich znalazły się ciekawe obrazy z całego świata. Wśród nich m.in. „Indianin” (7 i 10 grudnia, godz. 12.30) sympatyczna opowieść o peruwiańskim chłopcu zaadoptowanym przez holenderskie małżeństwo. Bohater filmu Koos tak bardzo kocha swoich rodziców, że pragnie się do nich upodobnić pod każdym względem. Martwi go ciemna karnacja, czarne włosy i niski wzrost, więc z pomocą przyjaciółki próbuje zmienić swój wygląd, a ma na to dość zabawne pomysły. Z kolein „Rafiki” (6 grudnia, godz. 10, 8 grudnia, godz. 12.30) to opowieść o przyjaciółkach z Norwegii. Mają zaledwie dziewięć lat, ale w imię przyjaźni gotowe są na bardzo odważne kroki. Naisza ma zostać wydalona z kraju, by pomóc przyjaciółce, Julia podejmuje bardzo odważne kroki. Swoim rezolutnym postępowaniem zachodzi aż na mównicę parlamentu. „Rafiki” to wzruszający i pełen ciepła film o solidarności z tymi, którzy do Europy przyjeżdżają jako uchodźcy.
Film „Nazywam się Kalam” (6 grudnia, godz. 12.30 i 8 grudnia, godz. 10) to opowieść o ubogim chłopcu, który musi ciężko pracować. Rzecz dzieje się w Indiach. Bohater, jak w bajce, poznaje księcia, swojego rówieśnika, ale na drodze ich przyjaźni stają zawistni słudzy. Piękna opowieść o przyjaźni i harcie ducha. Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes. Całkiem odmienny gatunek reprezentuje film „Powrót Krokodyli” (9 grudnia, godz. 12.30 i 10 grudnia, godz.10). To znakomite kino akcji dla najmłodszych. Pełne napięcia, ale i zabawne przygody „gangu” krokodyli, który walczy o słuszną sprawę. Nie sposób opisać tutaj wszystkich filmów, ale warto wymienić chociaż ich tytuły, ponieważ wszystkie warte są uwagi: „Wyścig” (7 grudnia, godz. 10 i 8 grudnia, godz. 12.30), „Chłopiec, który szukał duszy” (7 grudnia, godz.12.30), „Dzieci z Diyarbakir” (10 grudnia, godz. 10), „Przytul mnie” (8 grudnia, godz. 10.00) oraz zestaw znakomitych aktorskich filmów krótkometrażowych „Mój Superman i inne filmy krótkometrażowe” (9 grudnia, godz. 10).

W programie KONKURSU znalazły się również dwie pełnometrażowe animacje: „Sekret Eleonory” (8 grudnia, godz. 12.30 i 9 grudnia, godz. 10) i „Na strychu, czyli kto ma dziś urodziny?” (7 grudnia, godz. 12.30) oraz trzy zestawy krótkometrażowych animacji: „Braciszek Bebe i inne filmy animowane” (7 grudnia, godz. 10), „Kozia chatka i inne filmy animowane” (8 grudnia, godz. 10) oraz „Zielona kredka i inne filmy animowane” (9 grudnia, godz. 10).

PANORAMA DZIECI

PANORAMA DZIECI obejmuje dziewięć tytułów, a wśród których znalazły się dwa filmy tegorocznych jurorów: „Higglety Twigglety Pop! Życie to musi być coś więcej” – krótkometrażowa animacja lalkowa w reżyserii Maćka Szczerbowskiego i Chrisa Lawisa oraz „Skellig” oparty na prozie Davida Almonda, nagrodzony na Cinekid w Amsterdamie, znakomity film Anabel Jankel. W roli głównej – Tim Roth. W PANORAMIE DZIECI także nominowany w trzech kategoriach do Złotego Globu, film „Gdzie mieszkają dzikie stwory” jednego z najciekawszych reżyserów amerykańskich, Spika Jonze’a, twórcy filmu „Być jak John Malkovich”

KINO DLA NAJNAJMŁODSZYCH – STARY BROWAR, SŁODOWNIA +1

Organizatorzy festiwalu nie zapominają o widzach, którzy dopiero wkraczają w magiczny świat kina. Najmłodsi uczestnicy Festiwalu, w wieku od 3 lat, będą mogli obejrzeć przygody Miriam na specjalnie przygotowanym seansie. W Słodowni Starego Browaru odbędą się projekcje czterech krótkometrażowych filmów (całość około 40 min.).


ALE KINO! MŁODYCH – MULTIKINO STARY BROWAR

W Multikinie Stary Browar widzowie będą mogli zobaczyć ciekawe, niejednokrotnie odważne i bardzo wymagające kino. To obrazy w większości festiwalowe, daleko odbiegające od stereotypów, reprezentujące ambitne kino. W KONKURSIE, m.in. „Do szpiku kości” (8 i 11 grudnia, godz. 19.30) w reżyserii Debry Granik. To przejmująca opowieść o Ameryce, jakiej nie zobaczymy w hollywoodzkich produkcjach. Piękne krajobrazy środkowej część USA (góry Ozark) zderzone z monotonną codziennością ubogich ludzi zamkniętych w swojej społeczności. Uwikłanych w destruktywne relacje, bez nadziei na zmianę i bez wiary w jutro.

Z kolei „Błogosławione” (9 i 11 grudnia, godz. 19.30) to opowieść rozgrywająca się w dużym mieście, gdzie obserwujemy jeden dzień z życia siedmiorga młodych bohaterów, a następnie ten sam dzień z perspektywy ich matek. To poruszający obraz trudnych relacji pomiędzy matkami a ich dorastającymi dziećmi. Obraz wzajemnej miłości, która nie wyklucza zadawania sobie ran, ale i wybaczania. Każdy z młodych bohaterów jest zagubiony. Także dorośli nie są pozbawieni problemów, które wynikają z ich lekkomyślności i niedojrzałości (hazard, alkoholizm, długi). To mądry film o głębokim związku między matką a dzieckiem, przedstawiony bez idealizowania.
Kolejny film „Chłopiec, który szukał duszy” (9 grudnia, godz. 17) to osadzona w realiach ubogich dzielnic Afryki opowieść o chłopcu, który chcąc pomoc choremu ojcu, musi spotkać się z szamanką i wykonać pewne zadania. Film ukazuje zderzenie nowoczesności z ludowymi wierzeniami i zwyczajami, biedę oraz piękny, egzotyczny folklor. Akcja filmu rozgrywa się w jednym z największych slumsów Afryki, w Kenii. Film powstał jako efekt projektu prowadzonego przez Toma Tykwera. Kolejny ważny tytuł w KONKURSIE to rumuńsko-szwedzka produkcja „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” (9 grudnia, godz. 17 i 10 grudnia, godz. 19.30). Bohaterem jest nastoletni przestępca, który rozpaczliwie próbuje odnaleźć swoją drogę. Opiekuje się młodszym bratem, zakochuje się, ale piętrzą się przed nim kolejne trudności. Film uhonorowany na tegorocznym Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Alfreda Bauera. Pozostałe tytuły w KONKURSIE filmów aktorskich to: „Matka Teresa od kotów” (7 grudnia, godz. 19.30), „To, co najważniejsze” (8 i 11 grudnia, godz. 17), „Samson i Dalila” (6 i 8 grudnia, godz. 17), „Przytul mnie” (10 grudnia, godz. 17), „Portrety w morzu kłamstw” (6 i 7 grudnia, godz. 19.30) oraz „Dzieci z Diyarbakir” (7 grudnia, godz. 17).

Festiwal Ale Kino! oferuje także przegląd najlepszych filmów krótkometrażowych, zarówno aktorskich jak i animowanych. We wtorek, 7 grudnia o godz. 17 będzie można obejrzeć „Zachód słońca oraz inne filmy krótkometrażowe”. W kolejne dni, organizatorzy zaprezentują dwa zestawy animacji „Gniewny człowiek i inne filmy animowane” (8 grudnia, godz. 17) oraz „Cisza pod korą i inne filmy animowane” (9 grudnia, godz.17). To wybór wybitnych filmów, a wśród nich, m.in. „Gniewny człowiek” – laureat nagrody publiczności i nagrody specjalnej jury najważniejszego konkursu animacji – festiwalu w Annency; „Krowa, która chciała zostać hamburgerem” w reżyserii Bila Plymtona, dwukrotnego laureata Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany oraz „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego, reżysera nominowanego do Oscara w 2003 roku za film „Katedra”.

PANORAMA MŁODYCH

W Multikinie Stary Browar widzowie będą mogli również obejrzeć filmy z sekcji PANORAMA MŁODYCH: „Kto che zabić Jessi?” (10 grudnia, godz. 17), „Bran Nue Dae” (10 grudnia, godz. 19.30 i 11 grudnia, godz. 17), „Moje samobójstwo” (10 grudnia, godz. 17), „Nowe życie” (12 grudnia, godz. 17), „Siła wody” (6 grudnia, godz. 17), „Uniesienia” (11 grudnia, godz. 19.30), „Vegas” (6 grudnia, godz. 19.30) oraz „Za mgłą” (11 grudnia, godz. 17).

Miłośników piłki nożnej organizatorzy już po raz piąty zapraszają na pokazy ALE KINO! Z PIŁKĄ, a w sekcji dwa krótkometrażowe filmy: „Harry Piłkarz” z 1911 roku i polski film „Henio, idziemy na Widzew”, a także film dokumentalny o legendarnym węgierskim piłkarzu – „Real Puskás” (8 grudnia, godz. 19.30), niemiecki „Ofsajd” (8 grudnia, 19.30) oraz polski film – „Skrzydlate świnie” (10 grudnia, godz.19.30), który jest laureatem tegorocznych PIŁKARSKICH KOZIOŁKÓW. Obraz ma formę komicznej przypowieści, odnoszącej się do problematyki wierności i zdrady. To brawurowa i bezpretensjonalna komedia kibicowską.

OBIEKTY FESTIWALOWE
Pokazy festiwalowe będą się odbywały w czterech miejscach.
Multikino 51 - program dla dzieci
Multikino Stary Browar - program dla młodych
Multikino Malta - gala festiwalu
Stary Browar, Słodowania +1 - pokazy dla dzieci w wieku od 3 lat
Stary Browar, Słodowania +1 - forum
Biuro Festiwalu w Multikinie 51 będzie czynne od 6 grudnia.
PROGRAM www.alekino.com

Organizatorzy
Centrum Sztuki Dziecka
Multikino

Mecenat
Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Program Media
 powrót