29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"

06-12-2011

W Poznaniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!", jeden z największych europejskich festiwali dla dzieci i młodzieży. W tegorocznym programie znalazło się 39 filmów pełnometrażowych oraz 71 krótkometrażowych. W konkursie o Złote Koziołki walczą 84 filmy aktorskie i animowane.

Tegoroczną edycję "Ale Kino!" otworzyły dwa znakomite filmy: "Na lodzie" ("On the Ice") Andrew Okpeahy MacLeana (podwójny laureat Berlinale 2011, najlepszy debiut i Kryształowy Niedźwiedź Generation) oraz "Sala samobójców", pełnometrażowy debiut Jana Komasy. W tym roku obraz zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii +16 na Giffoni Valle Piana (Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży), a także otworzył sekcję "Panorama Special" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Wśród tytułów tegorocznego festiwalu są m.in.: "Oddech" ("Atmen") Karla Markovicsa, obraz wyróżniony w Cannes, austriacki kandydat do Oskara 2012. Film z 2011 roku to debiut Karla Markovicsa, austriackiego aktora teatralnego i filmowego, cieszącego się w ojczyźnie dużą popularnością. Reżyser jest znakomitym spadkobiercą stylistycznym mistrza austriackiego kina - Michaela Hanekego. "Oddech" cechuje - jak u Hanekego - powściągliwość w użyciu środków artystycznych, pokazywanie jednostek wyalienowanych, wytrąconych z obiegu społecznego. Autor zwraca też uwagę na codzienne patologie, do których się szybko przyzwyczajamy, traktując je właśnie jako coś powszedniego. Historia dziewiętnastolatka porzuconego przez matkę, który dzieciństwo i młodość spędził w sierocińcach i poprawczakach, zatrudniającego się w miejskiej kostnicy, pozwala zastanowić się, na ile nasze losy są zdeterminowane, a na ile możemy wywalczyć sobie wolność. Dużo emocji, o których się nie mówi, ale pokazuje za pomocą obrazu, tworzy intensywny i głęboki wizerunek jednostki rozdartej między samotnością a chęcią bycia z innymi, udanie wykreowany przez młodego aktora, Thomasa Schuberta. W tle znajdujemy także obraz Austrii, jaki podsuwa nam tamtejsza sztuka (Bernhardt, Jelinek), oraz media, które ukochały sobie czarny przekaz w opisie tego kraju.

Widzowie zobaczą także pełnometrażowe animacje "Kot w Paryżu" ("Une vie de chat") w reżyserii Alaina Gagnola i Jeana-Loupa Felicioli oraz "Kot rabina" ("Le chat du Rabbin") Antoine'a Delesvaux i Joanna Sfara - obie nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej. Zostanie również pokazany nagrodzony w Berlinie belgijsko-iracki obraz "Ojczyzna bohaterów" ("Land of the Heros") Sahima Omara Kalify, przedstawiający dzień z życia pomysłowych dzieciaków, Dileera i Zienee. Dzieci zbierają porzuconą broń i zużytą amunicję w opuszczonej strefie działań wojennych, żeby ich matka, Mirjem, mogła je oczyścić i sprzedać, zarabiając jednocześnie na życie.

W cyklu pokazów "Ale Kino! Ale Historia!" znalazł m.in. film "Marzi. Jak upadł komunizm" ("Marzi. La Chute du communisme") w reżyserii Laurenta Boileau, animowany serial produkcji francuskiej, zrealizowany według popularnego komiksu autorstwa Marzeny Sowy i Sylvaina Savoir, ukazujący stan wojenny oczami dziecka.

W ramach specjalnych pokazów organizatorzy przygotowali "Historię żółtej ciżemki", zrealizowany równo 50 lat temu jeden z pierwszych filmów polskich dla dzieci, z debiutem 11-letniego wówczas Marka Kondrata. Gościem seansu będzie reżyser filmu Sylwester Chęciński, twórca między innymi trylogii "Sami swoi".

W przededniu EURO 2012 na festiwalu zostanie pokazanych 8 filmów piłkarskich - 4 dla dzieci i 4 dla młodzieży i dorosłych. Wśród nich między innymi niezwykły dokument "Tom Meets Zizou" - o Tomasie Broichu, graczu Bundesligi, a jednocześnie intelektualiście i buntowniku, zwanym "piłkarskim Mozartem" - oraz "Lekcje marzeń" ("Der ganz große Traum") fabuła o początkach futbolu w Niemczech z Danielem Bruhlem, znanym między innymi z "Good Bye Lenin" i "Bękartów wojny".

W ramach sekcji "Ale Kino! z rodziną" zostanie pokazana pełna sensacyjnych przygód i wielkich uczuć duńska animacja "Tygrysy i tatuaże" ("Tigre og tatoveringer"). Innym tytułem sekcji jest norweska fabuła "Patyk się żeni" ("Knerten gifter seg") Martina Lunda, wciągająca opowieść z zagadkami kryminalnymi w tle.

Wśród wielu gości tegorocznej edycji będą trzej laureaci Oscara: Jiří Menzel, Co Hoedeman oraz Martin Strange Hansen.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" swoimi korzeniami sięga lat 60. Początkowo wyłącznie krajowy, w połowie lat 90. stał się wydarzeniem na skalę europejską. Festiwal przyciąga trzecią już generację poznańczyków, ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Od ubiegłego roku filmy festiwalowe prezentowane są w małych miejscowościach w Polsce, tam, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

"Ale Kino!" prezentuje filmy z całego świata, ukazujące bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży. Celem festiwalu jest promowanie wartościowego kina światowego dla dzieci i młodzieży, edukacja filmowa oraz tworzenie forum dyskusji młodych widzów, twórców i pedagogów. Przede wszystkim - inicjacja filmowa dzieci i młodzieży.

Tradycją Festiwalu są spotkania widzów z młodymi aktorami występującymi w festiwalowych filmach. Stanowią one jeden z ważniejszych elementów wydarzenia. Organizatorzy co roku zapraszają kilkuset producentów i dystrybutorów z całego świata, a także nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury. Przedstawiciele środowisk filmowych, medialnych, naukowych i pedagogicznych związanych filmem i mediami audiowizualnymi dla młodego odbiorcy biorą udział w debacie w ramach forum.

Główną nagrodą Festiwalu są Złote Koziołki. Od 2010 roku przyznają je dwa składy Jury Międzynarodowego (podzielonego na Jury Animacji oraz Jury Filmów Aktorskich), w czterech kategoriach:

Jury Młodzieżowe, również podzielone na dwa składy, przyznaje Nagrodę Marcina w dwóch kategoriach:

Jury Dziecięce, także w dwóch składach, przyznaje Nagrodę Marcinka w dwóch kategoriach:

Na Festiwalu wręczane są również nagrody specjalne:powrót