3. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody"

16-05-2011

Idea festiwalu Kody to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań muzycznych.

Współcześni kompozytorzy i muzycy improwizujący, zarówno w formie, jak i środkach wyrazu, niejednokrotnie nawiązują do archaicznych form muzycznych. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie pokazują ich zbliżenie i przenikanie.

Na festiwalu spotkają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Komisarzem festiwalu jest Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich, wybitny kompozytor, pianista i improwizator.

Podczas tegorocznej edycji tradycyjną kulturę koreańską zaprezentuje mistrzyni sztuki Pansori, Moon Oak Joo. Z kolei tradycję amerykańską przybliży utalentowany, młody muzyk Frank Fairfield, który doskonale odnawia kompozycje z nagrań dokonanych przez Alana Lomaxa. Wyjątkowym projektem będzie trio złożone z wielkich osobowości muzycznych - Ivy Bittovej z Czech, Leszka Możdżera i Jacka Kochana. Niecodziennym wydarzeniem będzie także duet niezwykłej perkusistki Evelyn Glennie z mistrzem turntablizmu Dj'em Yodą. Ponadto zagoszczą na festiwalu kluczowe reprezentantki nowojorskiej awangardowej sceny muzycznej w projekcie "Mephista" - Susie Ibarra, Ikue Mori i Sylvie Courvoisier.

O programie festiwalu tak napisali jego organizatorzy, Jan Bernad i Jerzy Kornowicz:

"Co łączy kompozycję młodej modernistki Jagody Szmytki z wiosennym obrzędem kolędniczym konopielka, a co odmienne komponenty improwizacji Ivy Bittovej i Leszka Możdżera, środki dźwięków pianistki jazzowej Joanny Dudy z muzycznym doświadczeniem Ewy Grochowskiej - uczennicy wybitnego skrzypka wiejskiego Jana Gacy, postawę wnikliwego znawcy i rekonstruktora litewskich pieśni tradycyjnych Rytisa Ambrazeviciusa ze strukturami dźwiękowymi Antanasa Kucińskasa - kompozytora stosującego wobec materiału o historycznych konotacjach takie sposoby przekształceń jak samplowanie, zapętlanie i skrecze?

Odpowiedzi na te pytania prowadzą ku historiom o człowieku opowiedzianych na Kodach z wielką uwagą dla muzycznej estetyki oraz z otwarciem na przestrzeń pomiędzy różnymi estetykami."

3. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody" dobędzie się w Lublinie w dniach 14-21 maja 2011. Organizatorami festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" oraz Fundacja "Muzyka Kresów".

Lublin, 14 maja - 21 maja 2011powrót