3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

03-12-2010

W Krakowie rozpoczyna się 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W programie tegorocznej edycji - kilkadziesiąt spektakli, konkurs o Krakowską Nagrodę Teatralną, przedstawienia młodych reżyserów, prace zagranicznych twórców i spotkania z artystami. Festiwal potrwa do 12 grudnia.

Tradycyjnie już Festiwal podzielono na kilka bloków: "Inferno", "Purgatorio", "Paradiso".

W części "Inferno", będącej konkursem najlepszych polskich spektakli minionego sezonu, do walki o statuetkę Boskiego Komedianta staną mistrzowie polskiego teatru i ich uczniowie. Zostanie pokazane głośne "Tango" Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie oraz osławioną drugą część tryptyku Krystiana Lupy "Persona" - "Ciało Simone". Po rocznej przerwie powracają do Krakowa Anna Augustynowicz oraz Monika Strzępka. Inscenizacja "Wesela" autorstwa Augustynowicz, zaprezentowana podczas pierwszej edycji festiwalu, udowodniła zarówno polskim widzom, jak i zagranicznym jurorom, że polski dramat narodowy nie musi być hermetyczny, a spektaklowi przyznana została nagroda specjalna. Tym razem artystka pokaże nam spektakl "Migrena" zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Z kolei Monika Strzępka powraca do Krakowa ze spektaklem "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej". Do konkursu zakwalifikował się także Iwan Wyrypajew ze spektaklem "Lipiec" zrealizowanym w warszawskim Teatrze na Woli. Krzysztof Garbaczewski, którego "Opętani" byli rok temu prezentowani na Boskiej Komedii w sekcji "Paradiso", tym razem weźmie udział w konkursie. Jego spektakl "Odyseja" wg Homera, zrealizowany w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, od dnia premiery zdążył już zebrać pochwalne recenzje. W sekcji konkursowej krakowskie teatry reprezentować będą dwa spektakle: "Wesele hrabiego Orgaza" Jana Klaty z Teatru Starego oraz "Hamlet" Macieja Sobocińskiego z Teatru Bagatela.

"Paradiso" to część festiwalu poświęcona pracom młodych, ale już cieszących się uznaniem reżyserów. W czasie tegorocznej Boskiej Komedii zostanie pokazany spektakl "Dynastia. Sclerosis multiplex" Natalii Korczakowskiej z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, będący teatralną odpowiedzią na popularny w latach dziewięćdziesiątych serial telewizyjny. Weronika Szczawińska z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprezentuje własną wersję znanej sztuki Davida Harrowera "Noże w kurach". Z "Orgią" Piera Paola Pasoliniego, zrealizowaną w gdańskim Teatrze Wybrzeże, przyjedzie na Boską Komedię Wiktor Rubin. Nie obejdzie się bez powrotów do klasyki, reprezentowanej przez "Trzy siostry" w reżyserii Piotra Ratajczaka z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze oraz spektakl "Anhelli. Wołanie" w reżyserii Jarosława Freta z wrocławskiego Teatru Zar.

Blok "Purgatorio", obejmujący wydarzenia towarzyszące, w tym roku poświęcony jest projektowi "Życie w teatrze"." Legendarny Opis obyczajów" zrealizowany w Teatrze STU doczekał się kontynuacji, a po niej - części trzeciej. "O północy przybyłem do Widawy czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Imka w Warszawie to nie tylko powrót wybitnego reżysera teatralnego do pamiętników księdza Kitowicza, ale także podjęta na nowo rozmowa o polskości. Widzowie zobaczą także najnowsze przedstawienie warszawskiego Nowego Teatru - "Koniec" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, niezwykły spektakl o odchodzeniu, łączący teksty Bernarda-Marie Koltèsa, Franza Kafki, J. M. Coetzeego. Specjalnymi gośćmi Boskiej Komedii będą przedstawiciele słynnego Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. "The Living Room" w reżyserii Thomasa Richardsa stanowi jeden z etapów poszukiwań prowadzonych przez reżysera i spadkobiercę Jerzego Grotowskiego w dziedzinie Sztuki jako wehikułu. Spektakl "I am America" oraz poetycki koncert "Not History’s Bones", oba w reżyserii Maria Biaginiego, oparte zostały na tekstach Allena Ginsberga.

Kraków, 2 grudnia - 12 grudnia 2010powrót